Wałek zdawczy do oceny

Montaż, demontaż i modyfikacje zawieszenia przedniego i tylnego, łańcucha, zębatek, centralki i bocznej stopki, wahacza z ułożyskowaniem. Numery ram, kierownice, rodzaje napędów, podnóżki, półki.
Awatar użytkownika
ciuri
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 53
Rejestracja: 16.05.2013, 07:43
Mój motocykl: XL600V
Kontakt:

Wałek zdawczy do oceny

Post autor: ciuri »

Cześć wszystkim,
Dzisiaj pierwszy raz zajrzałem do napędu w moim trampku. Co sądzicie o tym wałku zdawczym?
https://1drv.ms/f/s!AormC6SAe0M3gooo7tKBkEHHZFbTNQ
Chyba jest OK, ale ja się tak średnio znam :tongue: Liczę na Wasze rady i spostrzeżenia.
Na zdjęciach jest też zębatka - moim zdaniem jest do wymiany bo zęby ma jakby "krzywe".

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
giermo
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 255
Rejestracja: 13.03.2010, 15:32
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Chełm

Re: Wałek zdawczy do oceny

Post autor: giermo »

git ale z zębatki zaczyna się chyba słoneczko robić
Nie nie nie prędkość była ok tylko zakręt trochę za ciasny ....


Zdjęcia https://picasaweb.google.com/bbtchelm
Awatar użytkownika
velmafia
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 120
Rejestracja: 06.07.2014, 13:28
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocek

Re: Wałek zdawczy do oceny

Post autor: velmafia »

Jak dla mnie nie ma tragedii, ale sprawdzałbym bardziej pod kątem luzów pomiędzy wałkiem a założoną zębatką. Mi zębatka latała, więc wkleiłem ją na http://technicqll.pl/index.php/pl/produ ... epoksydowy zrobiłem już jakieś 3000-4000 km i trzyma.

Na pewno zacząłbym się rozglądać za nowym zabezpieczeniem zębatki zdawczej, moje wyglądało podobnie i skończyło się pierwszego dnia 2 tyg wyjazdu, przez cały wyjazd leczyłem się prowizorkami, bo nigdzie nie mogłem dostać takiego zabezpieczenia. Ale to dlatego że wałek był już wyrobiony i zębatka miała luzy.
Mniej smaruj łańcuch, albo czekaj aż smar wyschnie, bo po silniku widać że smaru nie żałujesz.
Paul Theroux pisze:Turyści nie wiedzą, gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą, gdzie będą
Awatar użytkownika
ciuri
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 53
Rejestracja: 16.05.2013, 07:43
Mój motocykl: XL600V
Kontakt:

Re: Wałek zdawczy do oceny

Post autor: ciuri »

Dzięki Panowie za rady :) Zębatkę i zabezpieczenie wymienię i zobaczę czy będą luzy.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
velmafia
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 120
Rejestracja: 06.07.2014, 13:28
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocek

Re: Wałek zdawczy do oceny

Post autor: velmafia »

Ja bym sprawdzał luzy na starej zębatce, bo jeśli stara się wyrobiła, to nowa też się podobnie wyrobi.
Paul Theroux pisze:Turyści nie wiedzą, gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą, gdzie będą
Awatar użytkownika
mallory
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 133
Rejestracja: 27.09.2013, 09:05
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Wałek zdawczy do oceny

Post autor: mallory »

Wałek zdawczy jest ok. Trochę już liźnięty, ale do uratowania. Trzeba o niego zadbać póki jest dobry. Czasami jak jest delikatnie podjechany to dalej potrafi polecieć w kilka tyś.

Nowa zębatka oryginał i proponuję zrobić tak:
http://africatwin.com.pl/showpost.php?p ... tcount=153

Ponad 10 czy 11 tyś km nic się nie dzieje - beton i zero dalszego zużycia wałka, zębatki lub łańcucha.
mirekm71
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 807
Rejestracja: 12.02.2012, 19:05
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Brzeg

Re: Wałek zdawczy do oceny

Post autor: mirekm71 »

Jak to pozniej zdemontowac?
Kupuje tylko od czarnych takich jak ja.
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2517
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Wałek zdawczy do oceny

Post autor: Artek »

mirekm71 pisze:Jak to pozniej zdemontowac?
Ściągaczem.
Dominator.
mirekm71
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 807
Rejestracja: 12.02.2012, 19:05
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Brzeg

Re: Wałek zdawczy do oceny

Post autor: mirekm71 »

Artek pisze:
mirekm71 pisze:Jak to pozniej zdemontowac?
Ściągaczem.
No tak, dzieki :blush:
Kupuje tylko od czarnych takich jak ja.
Awatar użytkownika
ciuri
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 53
Rejestracja: 16.05.2013, 07:43
Mój motocykl: XL600V
Kontakt:

Re: Wałek zdawczy do oceny

Post autor: ciuri »

Hej Panowie,
Dzięki za odpowiedzi. Nowa oryginalna zębatka Hondy już założona (zabezpieczenie też nowe). Nie było nawet najmniejszych luzów przy ruszaniu zębatką (ruch "kręcący" ;) ) Więc jestem już spokojny o wałek. Nasmarowałem jeszcze wielowypust smarem molibdenowym dla zmniejszenia tarcia. Teraz już tylko jeździć :)

Pozdro!!!
Awatar użytkownika
mallory
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 133
Rejestracja: 27.09.2013, 09:05
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Wałek zdawczy do oceny

Post autor: mallory »

ciuri pisze:Hej Panowie,
Nie było nawet najmniejszych luzów przy ruszaniu zębatką (ruch "kręcący" ;) )
Luz jest na 100% - wystarczy spojrzeć na wałek - szczególnie to zdjęcie i klin po prawej stronie - całkiem solidne wyrobienie
https://qazvlq.dm2304.livefilestore.com ... jpg?psid=1
to, że go nie czujesz kręcąc ręką to jasne jeżeli np. mocno dociągnąłeś do zabezpieczenia, ale twoja ręka 50KM raczej nie ma i wałek pod obciążeniem będzie się wyrabiał dalej.
Cudów nie ma, założyłeś zębatkę dopasowaną do idealnego, niewyrobionego wałka, a Twój jest wyrobiony - jakby luzu nie było, to na nowy by nie weszła w takim razie :smile: :smile: :smile:
Inną sprawą jest ja szybko poleci - pewnie kilkanaście/kilkadziesiąt tyś. wytrzyma jeżeli czegoś się z tym nie zrobi - taki dystans często wystarcza na zmianę kilku właścicieli motocykla. Problem jest. Jest znany i opisany. Nie ma co chować głowy w piasek - z każdym szarpnięciem tłoka zębatka będzie bardziej stukać o wieloklin - przy małych RPM nawet bardziej - jeżeli chcesz zobaczyć mocne siły tam działają to zrób doświadczenie: postaw motocykl na centralce, wrzuć np. dwójkę i zobacz jak szarpie i "wali" w wałek przy niskich obrotach - jak się zobaczy to szoku można doznać :smile: :smile: :smile:
Awatar użytkownika
ciuri
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 53
Rejestracja: 16.05.2013, 07:43
Mój motocykl: XL600V
Kontakt:

Re: Wałek zdawczy do oceny

Post autor: ciuri »

Mallroy, fakt, 50KM w rękach nie mam, możliwe że podczas pracy silnika luzy występują. Ale chwilowo nie chcę wklejać zębatki na klej. Jeśli wałek się zużyje, to po prostu go wymienię (wiem z czym to się wiąże - trudno). Moim skromnym zdaniem wklejanie zębatki to trochę "rzeźba" i wolałbym tego uniknąć.
A mam jeszcze 2 pytania z innej beczki - chodzi o śruby mocujące zabezpieczenie do zębatki.

1. Czy używacie do nich kleju do gwintów?
2. Czy te śruby są jakieś "specjalne" ? Pytam, bo zauważyłem że jedna ma delikatnie uszkodzony gwint. Czy to są normalne śruby które można dostać w sklepie metalowym, czy lepiej kupić oryginalne u Pana Hondy?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
velmafia
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 120
Rejestracja: 06.07.2014, 13:28
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocek

Re: Wałek zdawczy do oceny

Post autor: velmafia »

Sprawdź luzy na starej zębatce ze starym zabezpieczeniem, nowa zębatka wyrobi się podobnie po jakimś czasie, to będzie bardziej miarodajne. Teraz może się opierać na zabezpieczeniu, a ono poleci bardzo szybko.

Ja mam wklejoną zębatkę bo stwierdziłem że wolę wydać 25zł i rozwiązać problem, niż 2500zł na remont silnika którego nie potrzebuję. Przy klejeniu najgorsze co się może stać, to klej puści i będziesz miał to samo co teraz bez kleju. mallory zrobił ~10k km, ja ok 3k km, klej dalej trzyma i podejrzewam że wytrzyma do wymiany zębatki, tak więc IMO rozwiązanie jest trwałe.
Ale, rób jak uważasz - twój motor, twoja kasa.

ad1. Nigdy nie rozumiałem klejenia śrub klejem do gwintów, śruby do wkręcania nie wklejania. Nigdy tego nie robię, przy tych śrubach też nie i mimo przelatania ok 30k km, nie zauważyłem na tych śrubach luzu.
ad2. Najzwyklejsza śruba jako może być. Kup ją gdziekolwiek.
Paul Theroux pisze:Turyści nie wiedzą, gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą, gdzie będą
Losi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 05.12.2015, 13:56
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Kielce

Re: Wałek zdawczy do oceny

Post autor: Losi »

Luz jest bo widać to po zabezpieczeniu które jest zużyte. Wklej na klej Loctite superior metal jest to sprawdzone i dobre rozwiązanie.
glukasz
romeciarz
romeciarz
Posty: 25
Rejestracja: 23.07.2015, 16:55
Mój motocykl: XL650V

Re: Wałek zdawczy do oceny

Post autor: glukasz »

Wkleiłem zębatkę na Loctite Superior Metal. Dałem kleju na wałek, założyłem zębatkę i zakręciłem zabezpieczenie. Po ok 500km nie było luzu. Po nieco ponad 1000 pojawił się minimalny luz. Pomyślałem, że zdejmę i wkleję jeszcze raz. Zdziwiłem się jednak, bo zębatka nie zejdzie. Niby jest ten mały luz ale po wałku się nie przesuwa. I teraz nie wiem czy jest sens ją ściągaczem zdzierać, czy jeździć tak aż się zębatka nie skończy?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość