Przyłączenie do kanalizacji - koszty, problemy

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
robii23
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 804
Rejestracja: 02.11.2010, 22:42
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Przyłączenie do kanalizacji - koszty, problemy

Post autor: robii23 »

Powoli przygotowujemy się z żoną do budowy domku. Zgłaszamy wnioski o warunki przyłącza. Mamy mapkę do celów projektowych.
Wszystko pięknie ładnie, ale pojawia się problem przyłączenia do kanalizacji.
Jako że jest to działka wewnętrzna, jest otoczona przez inne działki, w tym drugą naszą działką z jednej strony.
Z wodociągów dostaniemy warunki że możemy się wpiąć w 3 ulice.
W dwie strony musielibyśmy przekopać działki sąsiadów, oczywiście za ich zgodą. Ale jak im się odwidzi za rok czy 20 lat to mogą nas odciąć i nic nie poradzimy. Więc odpada.
Przez naszą drugą działkę jest problem tego typu że jest ona wyżej o około 3m. Czyli od granicy drogi do fundamentu domku jest ciągły spadek który daje różnice wysokości 2,85m oraz odległość 70m.
Nie chciałbym się bawić w przepompownie bo mam kilku znajomych i koszt zakupu, konserwacji i częstych niestety napraw jest nie do przyjęcia.
Urząd miasta nie będzie chciał się zgodzić na szambo czy przydomową oczyszczalnię.

Czy jest jakieś wyjście z sytuacji?

Wodociągi mi podpowiedziały że na działce Skarbu Państwa (sąsiednia, ale bardzo długa) mogę się starać o zgodę na budowę własnego przyłącza. Ale boję się że to też będzie duży koszt. Długość podłącza będzie musiała być około 150-200m. Ktoś zna koszty takich instalacji? Jak zimą będzie to działać przy takiej długości (zatkania, zamarznięcia)?
Jakim sposobem Urzędy mogą zmusić obywatela do przyłączenia się do kanalizacji?
Koleżanka wybudowała dom 2 lata temu z szambem bo nie było kanalizacji, a teraz dostała PRZYMUS podłączenia się do kanalizacji w ciągu 2 lat!!
Jakim prawem? Przecież zainwestowała w szambo, oczywiście legalne i nikt jej tego nie zwróci.
Awatar użytkownika
ant6
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 849
Rejestracja: 17.03.2013, 20:10
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przyłączenie do kanalizacji - koszty, problemy

Post autor: ant6 »

sprawdź może w gminie jak idzie ta kanaliza w ulicy. może jest na tyle głęboko, że spokojnie się podepniesz z odpowiednim spadkiem i przez swoją działkę.
Postaw dom wyżej? wyrównaj teren? :mouthshut: ale to z kolei dodatkowy koszt.

wrzuć może jakiś szkic będzie łatwiej dumać :)
If nobody hates you, you're doing something wrong
Awatar użytkownika
robii23
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 804
Rejestracja: 02.11.2010, 22:42
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Przyłączenie do kanalizacji - koszty, problemy

Post autor: robii23 »

Akurat ten krótki kawałek kanalizacji był robiony 15 lat temu. Nie będą głębokie, tak mi powiedzieli w wodociągach, wtedy się głębokich nie robiło.
Szkic
https://drive.google.com/file/d/0B3ycII ... sp=sharing

Niebieski kwadrat - gdzie będzie dom
Możliwe drogi kanalizacji
1. W mojej działce, ale pod górę 70m długości, 2,85m wysokości
2. Przez działkę dwóch sąsiadów, nierealne
3. Przez działkę Skarbu Państwa, ale ta odległość
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5561
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Przyłączenie do kanalizacji - koszty, problemy

Post autor: wojtekk »

Robert - szalony pomysł, ale potraktuj go proszę jako pomysł z gatunku "druciarstwo - ęduro". Bo rozumiem, że problem nie jest łatwy - i łatwego rozwiązania nie mam...

Jeżeli różnica poziomów to 3 metry (sporo!), to może… nie podnoś domu o trzy metry, ale… umieść wszystko co powoduje kanalizację (WC, łazienka, Kuchnia) na pierwszym piętrze. To zbliży Ciebie do owych trzech metrów.

Pozostaje dziwny wygląd rury kanalizacyjnej - wychodzący wysoko i idącego przez działkę… Może zasadzić żywopłot? I wtedy nie ma problemu za parę lat.

Aż sam się dziwię, że to piszę, bo brzmi kretyńsko… Sorry
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
ant6
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 849
Rejestracja: 17.03.2013, 20:10
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przyłączenie do kanalizacji - koszty, problemy

Post autor: ant6 »

no faktycznie trochę kiepsko, ale:
1. sprawdź dokładnie jak to wygląda z tą rurą w wersji 1 - na rysunkach pewnie wszystko będzie jasno napisane. To, że mówią że jest płytko nie znaczy, że tak jest
2. zobacz jaki koszt z wersją 3 - bo a nuż nie będzie tak źle
3. mój wuja miał podobnie i też ciągną rurę chyba coś około 50m i idzie praktycznie poziomo, nie ma nawet spadku, bo po prostu nie było szans, na takiej długości to trochę się nazbiera tych centymetrów. Wszystko działa, nic się nie przytyka, po drodze ma jakieś chyba tam studzienki jakby co.
4. zawsze możesz pójść z domkiem trochę w górę
5. nie ma rzeczy nie do rozwiązania :-)
6. jak dla mnie wersja 1 najlepsza bo to wszystko Twoje, sprawdź dokładnie co i jak i będzie jasność.

nie jestem ekspertem, to moja propozycja, a nuż coś Ci się nasunie na myśl co pomoże :-)

Powodzenia
If nobody hates you, you're doing something wrong
Awatar użytkownika
miroslaw123
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3622
Rejestracja: 14.06.2009, 13:28
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Kraków

Re: Przyłączenie do kanalizacji - koszty, problemy

Post autor: miroslaw123 »

robii23 pisze:W dwie strony musielibyśmy przekopać działki sąsiadów, oczywiście za ich zgodą. Ale jak im się odwidzi za rok czy 20 lat to mogą nas odciąć i nic nie poradzimy. Więc odpada
załatwiasz to zgodą na ustanowienie służebności na ich działce, na budowę kanalizacji, oczywiście nie za darmo, ale wtedy nie ma że się "rozmyślili" bo masz to wpisane w KW (swoje i ich) summarum może się okazać, że będzie taniej niż przepompownia czy 200 m. rury po działce.
Awatar użytkownika
Murzyn
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 43
Rejestracja: 02.07.2014, 14:21
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Przyłączenie do kanalizacji - koszty, problemy

Post autor: Murzyn »

Jak to mówią: rzeczy bardzo trudne załatwiamy od ręki, na cud trzeba poczekać troche dłużej
Temat jest troszke bardziej złożony i prostszy do rozwiązania niz sie wydaje.
Nie wiem czy jest to sens opisywać na forum.
Jako ze jestem z Katowic moge zaprosić na "bezpłatne konsultacje"
http://Www.duda.info.pl

Jak cos prywatny nr moge podać na PW

Dokumenty, ktore potrzebuje do wglądu to:
WZ lub miejscowy plan
Warunki techniczne odbioru ścieków
Mapę do celów projektowych i/lub mapę obejmująca punkty wlaczaczenia do sieci
W najgorszym wypadku poradzimy sobie z geoportalu
Awatar użytkownika
Cenio
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 200
Rejestracja: 25.03.2010, 11:04
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Przyłączenie do kanalizacji - koszty, problemy

Post autor: Cenio »

Polecam wersję Miroslawa123 - gadaj z sąsiadami i trzeba ustanowić służebność - nie są to wielkie koszty w porównaniu do 100-200m2 przekopu rury, chyba że sąsiad krzyknie 10.000PLN ;-(
Dawniej NotariuS
Awatar użytkownika
robii23
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 804
Rejestracja: 02.11.2010, 22:42
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Przyłączenie do kanalizacji - koszty, problemy

Post autor: robii23 »

Wersja 2 ma jeszcze kilka innych problemów niestety:
- długi budynek który rura nr 2 omija jest halą która stoi na terenie wyrównanym prawie do poziomu drogi - 1,7m, teren poniżej hali na odległość 25m też jest wyrównany
stąd też rura 2 ma zakręt w takiej odległości od hali i domu. Dopiero w tym miejscu jest "mój" poziom.
- problem drugi to taki że ostatnie 8m od drogi (taka działka) należy do jakiegoś dziadka 97lat mieszkającego w usa z Alzheimerem

Murzyn wyślę Ci PW i może pogadamy na żywo
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość