Montaż okapu- know how

poza dwoma kółkami
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Montaż okapu- know how

Post autor: Wolo »

Cześć,

jako że pojawiają się tu najróżniejsze tematy- pozwolę sobie i ja.

Taka sytuacja: jest do podłączenia okap, w ścianie jest wybita dziura do kanału wentylacyjnego, są plastikowe kanały/ rury prowadzące z okapu do ściany, zadanie jest następujące-

trzeba założyć w tę wybitą dziurę kołnierz, zamocować do ściany a następnie połączyć go z rurami.

Czy i jeśli tak, to czym uszczelnia się kołnierz na styku mur- kołnierz oraz na styku rura- kołnierz?

I analogicznie- czy i czym uszczelnia się połączenia/ kolanka rur prowadzące z okapu do wentylacji (połączenie stanowi kawałek rury o odpowiednio mniejszej średnicy, który jednocześnie nie jest zbyt szczelny), wnioskuję, że się uszczelnia, inaczej smród palonych naleśników roznosił by się po całym mieszkaniu.

Zapieprzyć wszystko silikonem? Pianką montażową? Super Glue? ;)


Chyba za bardzo nie zagmatwałem?



Pozdro,


Wolo
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Adampio
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 1945
Rejestracja: 21.10.2012, 17:32
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Środmieście

Re: Montaż okapu- know how

Post autor: Adampio »

W mojej osobistek kuchni gniazdo w scianie zagipsowane, a loejne rury mocowansa suwliwie na sucho i tedy nic nie be dzie puszczac jesli tylko w kominie jest cug. Jesli nie ma to najszczelniejsze rury nic nie dadza.
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Montaż okapu- know how

Post autor: Wolo »

Cug jest i wykluczyłbym go z równania, być może rury nie są takie, jak powinny, ale nie są szczelne, ponadto ich łącznik lata sobie luźno że wnętrzu (kawałek rury o mniejszej średnicy bez jakichkolwiek przetłoczeń) czyli siłą rzeczy trzeba go jakoś umocować.
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Awatar użytkownika
haku
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 681
Rejestracja: 25.03.2010, 23:55
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Smolec

Re: Montaż okapu- know how

Post autor: haku »

Rozumiem, że w ścianie masz tylko dziurę w pionowym betonowym kanale.
Jaką masz grubą ścianę, może da się w niej osadzić po prostu kawałek rury (np na gips). Potem do niej podłączasz się rurkami, mufami itd... w Casto są dostępne całe systemy wentylacyjne, przejścia z płaskich na okrągłe itd.
Jeśli zrobisz tak, to nie musisz nic dodatkowo uszczelniać.
Adampio
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 1945
Rejestracja: 21.10.2012, 17:32
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Środmieście

Re: Montaż okapu- know how

Post autor: Adampio »

Ja rury ( dwa odcinki proste i kolanko) kupowalem oddzielenie, to sa groszowe sprawy i w każdym markecie budowlanym dostępne
Artur
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 292
Rejestracja: 17.01.2012, 08:06
Mój motocykl: XL600V

Re: Montaż okapu- know how

Post autor: Artur »

Przejście szczelne w ściane - pianka montażowa. Zaś rurki winny być podobnej średnicy. Pianka w budownictwie to jak Duct Tape w turystyce :D
Awatar użytkownika
andriu23
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 199
Rejestracja: 17.05.2012, 14:28
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Montaż okapu- know how

Post autor: andriu23 »

Ja mam takie coś przyklejone (chyba na klej do szyb, bo był pod ręką) do otworu wentylacyjnego, pierwsze lepsze jakie znalazłem http://www.leroymerlin.pl/klimatyzacja- ... l1045.html, a później rury, są one dopasowane na ścisło że nie trzeba uszczelniać. kolanko http://www.leroymerlin.pl/klimatyzacja- ... l1045.html i rura http://www.leroymerlin.pl/klimatyzacja- ... l1045.html. Ceny jak widać niewielkie. Ja musiałem jeszcze podgrzewać, wyginać itp.
Powodzenia!!!
Awatar użytkownika
gwardia
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2858
Rejestracja: 01.11.2010, 17:24
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: Murowana Goślina

Re: Montaż okapu- know how

Post autor: gwardia »

Moim zdaniem pianka montażowa się nie nadaje, silikon też odpada. Jeżeli duży otwór to bym najpierw zagipsował - wymurował, a szczeliny między rurą i ścianą zalepił jakimś np. dekarskim uszczelniaczem. Zadzwoń to ci wytłumaczę, bo nie lubię dużo pisać. Można akrylem, ale po nim się trochę dziwnie maluje, ja unikam tego badziewia tak jak silikonu.
"Jutro zawsze będzie jutro więc jutro jutra już nie będzie"
Artur
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 292
Rejestracja: 17.01.2012, 08:06
Mój motocykl: XL600V

Re: Montaż okapu- know how

Post autor: Artur »

nie, no jak dziura jest ogromna to się jednak ją muruje. Pianka nie pęka jak gips.

Okap montujesz na sztywno. Kołnierz - zależy co masz na myśli. Można po prostu wprowadzić normalna rurę jak ta z okapu w ten otwór i po prostu zamocować (pianka czy gips.. Piankę i tam musisz zagipsować, ale ona ładnie się rozszerza i dobrze osadza rurę w otworze. Wentylacyjny to żaden problem. samego połączenia rur nie uszczelnia się - łączy się je na wcisk. Jak średnice nie pasują to trzeba znaleźć przejsciówkę.
Awatar użytkownika
gwardia
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2858
Rejestracja: 01.11.2010, 17:24
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: Murowana Goślina

Re: Montaż okapu- know how

Post autor: gwardia »

Wolo, wrzuć foty problemu, będzie łatwiej doradzać.
"Jutro zawsze będzie jutro więc jutro jutra już nie będzie"
Awatar użytkownika
fiodor
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 139
Rejestracja: 16.11.2010, 12:54
Mój motocykl: XL600V

Re: Montaż okapu- know how

Post autor: fiodor »

Uwaga!
Nie powinno się podłączać rury znad okapu do przewodu wentylacyjnego w sposób szczelny.
To znaczy - oprócz gazów przepływających przez rurę "okapową" powinna być kratka (nawet niewielka), która umożliwi wentylację pomieszczenia.

W marketach budowlanych jest mnóstwo kratek przeznaczonych do podłączenia przewodów wentylacyjnych, o różnych wymiarach i kształtach.

10 minut rozmowy z fachowcem da Ci obraz sytuacji.
"Тише едешь, дальше будешь"
Najdalsza podróż zaczyna się od jednego kroku.
Artur
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 292
Rejestracja: 17.01.2012, 08:06
Mój motocykl: XL600V

Re: Montaż okapu- know how

Post autor: Artur »

no, pełna zgoda, jeśli okap staję się jedynym pkt wentylacyjnym pomieszczenia.
Imho, okap, jako z wentylacją mechaniczną powinien mieć jednak osobny kanał.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości