Szukam uniwersalnej opony

Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska kół.
Awatar użytkownika
emek
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 237
Rejestracja: 02.08.2017, 18:20
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: emek »

W zeszłym sezonie na K60 przejechałem ok 17 kkm i po tym przebiegu tył był kwadratowy a przód tak wyząbkowany że opona poszła na śmietnik. W tym roku postanowiłem na wyprawę do Iranu zastosować zestaw TKC80/K60 i sprawdził się znakomicie oprócz oczywiście błotnych przepraw gdzie K60 nie daje sobie rady ale to opona na długie przebiegi więc jak ktoś szuka uniwersalnych opon na których zrobi powiedzmy 15k to ja stawiam na taki zestaw. Mam jeszcze w zapasie Motozy Tractinator Adventure, których jeszcze nie założyłem bo zdzieram TKC80 obecnie ale kumpel ma założone w Kacie 1190 i zrobił już parę tysięcy. Tył wygląda bardzo przyzwoicie jak na przebieg, przód wyząbkowany ale to normalne. Szacuję że na Motozach można zakładać przebieg rzędu 10k. Testowałem je zarówno na suchym jak i mokrym asfalcie i było rewelacyjnie. W terenie bajka, TKC80 czy Mitasy E09 nie są kompletnie punktem odniesienia. Motoz jest w innej lidze. Karoo 3 nie znam z doświadczenia ale rozmawiałem z kilkoma motocyklistami w trasie i na wyprawę ok 15K zabierali drugi zestaw. Szacuję że 6-7K to będzie ich koniec. Kolega Celofan z FAT używał ich w dużym kacie i pewnie ma własne zdanie poparte doświadczeniem. Można go podpytać. Możesz też popatrzeć na kanał na YT - Miquel Silvestre, co prawda sponsoruje go Metzeler ale facet jest dość obiektywny. Wymieniał Karoo 3 po przebiegu ok 5K. Karoo ma bieżnik, który mimo że jest głęboki to opona na czarnym ściera się na środku co powoduje że na bokach będziesz miał sporo gumy a na środku zero. Dokładnie jak w TKC80, które teraz dobijam. Przód TKC jak dotychczas przejechał u mnie ok 16K. Obróciłem je aby nie wyząbkowały się mocno z jednej strony - TKC80 mimo że niby są kierunkowe bez problemu można obrócić "tyłem" do kierunku jazdy, nie wpływa to w mojej ocenie negatywnie na prowadzenie się motocykla. Początkowo wrażenie jest dziwne ale z czasem opona się układa i wszystko jest OK. Tył niestety znika niemal w oczach zrobiłem 1000 km w drodze na UA a potem może z 2K w warunkach 50/50 i mogę uznać że w CRF1000 wytrzymają max 5K (bez pałowania, spokojna jazda po czarnym, szutry, gruntówki etc.). E09 czy Motozy wytrzymać powinny dwukrotnie większy przebieg w zależności od masy motocykla.
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Nadol »

Motoz Tractionator Adventure występuje w 2 odmianach. Miękka (więcej naturalnej gumy) oraz twardsza oznaczona jako MK2.
http://motoz.com.au/product/tractionator-adventure/
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
herni74
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1429
Rejestracja: 19.08.2008, 20:11
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Stalowa Wola/Mielec

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: herni74 »

nadol pisze:Motoz Tractionator Adventure występuje w 2 odmianach. Miękka (więcej naturalnej gumy) oraz twardsza oznaczona jako MK2.
http://motoz.com.au/product/tractionator-adventure/

Drogie jak cholera te opony Motoza ! Wole jak na razie 4x tańszą Karoo MCE M+S Fajna opona bo TANIA ! :lol: :lol: :lol: https://www.sklepopon.com/dane-opony-mo ... gL-CfD_BwE
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Nadol »

Taka ciekawostka: Goldentyre GT723

Obrazek

https://www.goldentyrewest.com/adventure-rally/
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2477
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: tomekpe »

Zdjęcie całkiem ładne, ale jakieś słowo komentarza? :)
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Nadol »

tomekpe pisze:Zdjęcie całkiem ładne, ale jakieś słowo komentarza? :)
Komentarz był - "ciekawostka" bo opona wygląda ciekawie a opis na stronie producenta ;)
Na naszym rynku produkty Goldentyre to raczej egzotyka a sam model nowy.
Opona znaleziona podczas przeszukiwania forum ADV Rider http://advrider.com/index.php?threads/g ... 3.1179669/ gdzie są komentarze.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2477
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: tomekpe »

Dzięki, o to mi chodziło. Wolę poczytać niż oglądać .. a jestem zbyt leniwy by samemu zanurzać się w internet ;)
Awatar użytkownika
herni74
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1429
Rejestracja: 19.08.2008, 20:11
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Stalowa Wola/Mielec

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: herni74 »

mallory pisze:Skoro już tak często padają tu porównania TKC80 i K60 i E09 to może do kolekcji dodam Metzeler Karoo 3.
Co sądzicie o zestawie TKC80 przód i Karoo 3 w TA lub AT. Kolega miał w AT Karoo 3 i chwalił - z taką oponą kupił AT RD04 i dwa lata jeździł offa i asfalta - zadowolony, afrę niedawno sprzedał, ale opona była prawie niezużyta....
Tu opis Huberta z Motogum: https://motogumy.pl/Opony_motocyklowe.a ... p=MOTOCYKL
Macie swoje doświadczenia z nią?

K60 i E07 to nawet nie ma porównania do kostek Tkc80 i e09 ,które jako tako robią robotę w błocie i piachu . Jeździłem na wszystkich !
wladekkow
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 106
Rejestracja: 02.10.2016, 12:05
Mój motocykl: XL600V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: wladekkow »

Dołączę się na spokojnie do dyskusji.

Posiadam: TA 600 PD10 z Metzlereami tourance. Trzymają bardzo ładnie na mokrym asfalcie. Poroblemy pojawiają się w offie. Po suchym jeszcze jako tako, po piasku albo błocie dramat - głównie chodzi o uciekanie przedniego koła. Wstępna koncepcja to zostawienie Touranca z tyłu a na przód wrzucenie czegoś bardziej zębatego - myślałem o K60 scout.

Nie ukrywam że jeździć nadal będę głównie po asfalcie, jedynie okazjonalnie zjeźdżać na miękkie. Czy taki Scout nie pogorszy mi znacznie osiągów (czyli przyczepności) na asfalcie? Coś innego polecicie?

Pozdrawiam
Władek
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2477
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: tomekpe »

wladekkow pisze:Dołączę się na spokojnie do dyskusji.

Posiadam: TA 600 PD10 z Metzlereami tourance. Trzymają bardzo ładnie na mokrym asfalcie. Poroblemy pojawiają się w offie. Po suchym jeszcze jako tako, po piasku albo błocie dramat - głównie chodzi o uciekanie przedniego koła. Wstępna koncepcja to zostawienie Touranca z tyłu a na przód wrzucenie czegoś bardziej zębatego - myślałem o K60 scout.

Nie ukrywam że jeździć nadal będę głównie po asfalcie, jedynie okazjonalnie zjeźdżać na miękkie. Czy taki Scout nie pogorszy mi znacznie osiągów (czyli przyczepności) na asfalcie? Coś innego polecicie?

Pozdrawiam
Władek
A jest jakiś sensowny powód, aby z tyłu zostawić oponę, na której jest zerowa przyczepność poza asfaltem? Przód się poprawi, a tył będzie nadal .. w tyle. Osobiście nie znoszę Metzelera Tourance także na asfalcie, ale to moje własne zdanie (poparte zużyciem jednego kompletu tych opon).

Skoro piszesz 'dramat' to sygnalizuje określone oczekiwania poza asfaltem i moim zdaniem zmień cały komplet. Proponowana opcja K60 Scout jest chyba rozsądnym kompromisem. Nie da się jednak mieć wszystkiego, zatem spodziewaj się minimalnych zmian na asfalcie.
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 731
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Solidworks »

wladekkow pisze:Dołączę się na spokojnie do dyskusji.

Trzymają bardzo ładnie na mokrym asfalcie...
Zjechałem dwa komplety tych opon i powiem, że to lipa jest na mokrym choć lepsza niż E08 Mitasa to i tak lubią poślizg. :ysz:
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Pawel »

tomekpe pisze: [...] Osobiście nie znoszę Metzelera Tourance także na asfalcie, ale to moje własne zdanie (poparte zużyciem jednego kompletu tych opon).
oraz
Solidworks pisze:Zjechałem dwa komplety tych opon i powiem, że to lipa jest na mokrym choć lepsza niż E08 Mitasa to i tak lubią poślizg. :ysz:
A co polecacie na jazdę mieszaną, czyli głównie asfaltową z odskoczniami na szutry, inne nieutwardzone drogi, skróty, drogi dojazdowe w ciekawe miejsca? Miałem w swoim TA Anakee 2 i były dla mnie OK, w związku z wymianą opon na nowe i braku możliwości kupienia nowych Anakee 2 w rozmiarze Trampkowym (już nie produkują? bez sens...inne rozmiary nadal są dostępne) kupiłem "legendarne" Tourance i dla mnie na takiego typu jeżdżenie również są OK. Wiadomo, że ani Anakee 2 ani Tourance nie są oponami terenowymi, o czym kilka razy się przekonałem :wink: .

Co więcej złego możecie napisać na temat Tourance a dobrego na temat innych opon? Może użytkując je jeszcze czegoś nie zauważyłem i wezmę coś pod uwagę przy kolejnym zakupie opon :wink: . Tourance do najtańszych opon nie należą, więc w tej cenie jest wybór, choćby wspomniany wcześniej Heidenau lub Mitas.
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 731
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Solidworks »

Głównie asfalt? Weź typowe na szosę. Tematów jest wiele o oponach szosowych. Ja wziąłem na próbę Michaliny prod. 2016 z promocji :smile: , więc wczesną wiosną zmieniam.
PS. Mam to samo malowanie trampoliny :wub:
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Pawel »

Generalnie to opony głównie na asfalt, ale lubię czasem zjechać z asfaltu w lekki teren. Najeździłem się sporo w terenie na XT600 (Mitas E09), więc oszczędzam TA :wink: . Opony typu Anakee 3 (a tym bardziej jakieś typowo 100% szosowe) na sam widok mnie zniechęcają, bo wole mieć trochę bieżnika w oponach zamiast jakichś rowków/nacięć :roll: . Typowo terenowe (kostki) też mnie nie interesują, bo na asfalcie szybko by się skończyły. W moim przypadku takie Tourace (80/20) są raczej w sam raz.

Przeglądając ten temat "od początku" wiem, że nie tylko ja chciałbym mieć opony do wszystkiego :wacko: . Jednak w TA opony MUSZĄ mieć "jakiś" bieżnik, bo jakby to w ogóle wyglądało, profanacja :stop: :wink: .

Kolor TA... piękny, elegancki :thumbsup: ... i wiecznie zakurzony :thumbsdown: :grin: .
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: ArturS »

A może ktoś by miał ochotę na Motoza Adventure? Powinna być uniwersalna :grin: Na razie zerowe zainteresowanie, a może być fajna guma. U dystrybutora zostało tylko kilka sztuk, dwie więc biorę "na półkę", żeby przynajmniej zdjęcia zrobić i... myślę wrzucić ją po dojechaniu obecnej gumy, bo tenerce chcę dać odpocząć od pchania się w większy off
Obrazek
Tył niestety tylko w GSowych rozmiarach. Ale to może świadczyć o tym, że przód powinien trzymać na prawdę spore przebiegi.

Mogę odstąpić dużo taniej niż rynkowo (230zł), w zamian za kilka słów po jej spróbowaniu - lubię conieco skrobnąć w opisie, zamiast lania suchych danych jak większość konkurencji.
Ostatnio zmieniony 30.11.2017, 17:52 przez ArturS, łącznie zmieniany 1 raz.
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
Awatar użytkownika
capri
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1129
Rejestracja: 14.04.2016, 06:40
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: capri »

Jeżeli mówimy o rozmiarze do XL600V i jesteś w stanie za czekać do stycznia to ja się piszę. W tym roku dwukrotnie juz przekroczyłem budżet na Trampka i chcę chociaż sam przed sobą zachować pozory ;)
https://www.youtube.com/@MPK24pl
https://www.facebook.com/MPK24pl

Romet Kadet -> ETZ 150 -> Jawa 350TS -> Varadero 125 -> PD06 '93 -> XL1000V '03 + DR-Z400E '03 -> VFR1200XD '12 -> NT1100 '22 + SWM RS500R '21
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: ArturS »

Trzy sztuki wziąłem na półkę, bo jak znikną, to nie będzie kich z pół roku.
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
Awatar użytkownika
capri
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1129
Rejestracja: 14.04.2016, 06:40
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: capri »

Czyli możesz mi jedną zarezerwować na miesiąc? Mogę klepnąć zamówienie w sklepie, jak trzeba, bo wezmę na 100%.
https://www.youtube.com/@MPK24pl
https://www.facebook.com/MPK24pl

Romet Kadet -> ETZ 150 -> Jawa 350TS -> Varadero 125 -> PD06 '93 -> XL1000V '03 + DR-Z400E '03 -> VFR1200XD '12 -> NT1100 '22 + SWM RS500R '21
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: ArturS »

Niema problemu, jedną (właściwie to dwie) po prostu odłożę na bok.
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
Awatar użytkownika
capri
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1129
Rejestracja: 14.04.2016, 06:40
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: capri »

Dzięki!
https://www.youtube.com/@MPK24pl
https://www.facebook.com/MPK24pl

Romet Kadet -> ETZ 150 -> Jawa 350TS -> Varadero 125 -> PD06 '93 -> XL1000V '03 + DR-Z400E '03 -> VFR1200XD '12 -> NT1100 '22 + SWM RS500R '21
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości