Nowa kategoria prawa jazdy A-2

motocyklowo
etop
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 809
Rejestracja: 24.02.2011, 09:44
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Rastenburg Mazury NKE
Kontakt:

Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: etop »

Wraz ze zmianą przepisów pojawiła się nowa kategoria prawa jazdy A2 uprawniająca do kierowania:
a) motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym
0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy
przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla
,
b) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
Ponadto wymagany dla danej kategorii wiek wynosi:
14 lat – dla kategorii AM
16 lat – dla kategorii A1, B1 lub T[6]
18 lat – dla kategorii A2, B, B+E.
20 lat – dla kategorii A w przypadku posiadania wcześniej przez 2 lata prawa jazdy kategorii A2.
21 lat – dla kategorii C, C+E, C1 i C1+E
24 lata – dla kategorii A (w przypadku nieposiadania wcześniej prawa jazdy kategorii A2), D, D+E, D1 i D1+E.
Wychodzi na to że teraz 18-20 latek/tka a nawet 23 latkowie (oglądający sie za TA) w związku z tym ograniczeniem mają problem gdyż tylko wersje dławione TA XL600V będą spełniały te wymagania :sad:

Aby nie było wątpliwości, popieram idee ograniczeń jeśli chodzi o bezpieczeństwo przede wszystkim z myślą o młodych niedoświadczonych kierownikach, ale fakt że w przypadku TA 600V jest to zaledwie 2 kW i biorąc pod uwagę wcześniejsze przemyślenia kolegów na forum co do znikomych różnic wersji dławionych i oryginalnych, to naprawdę wielka szkoda bo Transalp przecież jest idealny na pierwsze 2oo.
Warto zerknąć też do tego artykułu tu podano kilka przykładów które motongi spełniają obecne wymagania na kategorie A2, żal że nie ma wśród nich TA :sad:
http://www.motogen.pl/Motocykle-na-praw ... ,5269.html

Panowie, a może kilka rozsądnych podpowiedzi zainteresowanym młodym ludziom jak spowodować zmiany wpisu w dowodzie na niższą moc?
ps. chyba że Szwajcarzy wyciągną swoje pociechy z szop i zasypia polski rynek :)
kobietom, pacierza i alkoholu nie odmawiam
Awatar użytkownika
Qter
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3404
Rejestracja: 12.05.2011, 12:07
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Reguły
Kontakt:

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: Qter »

Prawo to prawo - nie ma znaczenia czy jest to tylko 2 KM więcej czy 102...

Wiadomo, że szkoda i w ogóle... ale takie mamy organy ustawodawcze jakie mamy (wybralismy?) To, że jest to proteza to wiadomo - jeśli nie można zmienić systemu szkoleń i rozwinąć infrastruktury drogowej do poziomu zapewniającego bezpieczeństwo to można wprowadzić ograniczenia mające na celu mniejszą ilość kierowców lub pojazdów...

Inny ciekawy artykuł na ten temat tu:

http://www.motogen.pl/Tomek-Kulik-odpow ... ,5167.html

Cytat:

"MOTOGEN.PL: Wiemy jak obecnie wygląda egzamin. Znając nasz kraj, należy się spodziewać, że niewiele się zmieni. Kursanci, jeżeli będą zdawać wszystkie trzy kategorie, będą musieli wykonać trzy razy te same zadania. Miejmy nadzieję, że przynajmniej na innych motocyklach. Ale czy taki egzamin rzeczywiście zweryfikuje umiejętność jazdy na większym sprzęcie?ę

PZDR

Qter
Geniusz tkwi w prostocie...

we don't cry very hard
mishieck
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 532
Rejestracja: 06.06.2011, 10:26
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: O! Pole

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: mishieck »

Przynajmniej się nie pozabijają na 'erłanach". A teraz pewnie się zacznie wysyp moto, które przyjechały z zachodu zdławione i mają w dow. rej. odpowiednie wpisy.
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: Neno »

Dołożyli by 2KM to kolejni by narzekali, że gdyby było +3KM to ich maszyny... itd itd.
A Ci co będą chcieli to i tak im nikt nie zabroni i będą śmigać na tym co sami uważają za słuszne...
Życie.
Awatar użytkownika
Baran
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 845
Rejestracja: 12.01.2010, 19:46
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: Baran »

mishieck pisze:Przynajmniej się nie pozabijają na 'erłanach".
Ci pozabijają się po prostu parę lat później.
__
... >> Transalp XL650V >> Triumph Tiger 955i + bzyk-smrodziuch (Honda Pantheon 150 2T)
Startujemy z polskim forum Triumph Tiger - http://www.tigerforum.pl/
Thingrim
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 290
Rejestracja: 15.10.2010, 22:25
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Tychy

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: Thingrim »

Może zmądrzeją w międzyczasie, czego im z całego serca życze
Awatar użytkownika
Baran
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 845
Rejestracja: 12.01.2010, 19:46
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: Baran »

Część zmądrzeje, część odpuści moto wogóle, pewnie parę istnień się uchowa.

Inna sprawa, że na WSK 125 i MZ 251 też można było się porządnie uszkodzić,
jak komuś brakuje piątej klepki to nadopiekuńcze państwo dużo mu nie pomoże.
__
... >> Transalp XL650V >> Triumph Tiger 955i + bzyk-smrodziuch (Honda Pantheon 150 2T)
Startujemy z polskim forum Triumph Tiger - http://www.tigerforum.pl/
etop
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 809
Rejestracja: 24.02.2011, 09:44
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Rastenburg Mazury NKE
Kontakt:

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: etop »

Qter pisze:...
Inny ciekawy artykuł na ten temat tu:
http://www.motogen.pl/Tomek-Kulik-odpow ... ,5167.html
Qter
Hmmm, nawet bardzo ciekawy :thumbsup:
Neno pisze:Dołożyli by 2KM to kolejni by narzekali, że gdyby było +3KM to ich maszyny... itd itd.
A Ci co będą chcieli to i tak im nikt nie zabroni i będą śmigać na tym co sami uważają za słuszne...
Życie.
NIESTETY Ci co będą chcieli to wsiądą też na moto bez żadnych uprawnień, nie o to przecież chodzi... i nie chodzi o to aby kogokolwiek oszukiwać.
mishieck pisze:... A teraz pewnie się zacznie wysyp moto, które przyjechały z zachodu zdławione i mają w dow. rej. odpowiednie wpisy.
Bardzo dobrze bo przecież wiemy doskonale że TA jest stworzony na 1 moto i temu chyba nikt nie zaprzeczy.

Panowie ale teoretycznie czy jest możliwość udokumentowania obniżenia ilości kW?
Domyślam się że autoryzowany serwis=koszt za glejt ze zmianą danych technicznych => wydział komunikacji koszt za zmiany w dowodzie, czzy coś jeszcze trzeba byłoby do-bawić po drodze ??
kobietom, pacierza i alkoholu nie odmawiam
Awatar użytkownika
teo
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 370
Rejestracja: 14.06.2011, 09:36
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Siedlce

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: teo »

etop pisze:
Qter pisze:...
Inny ciekawy artykuł na ten temat tu:
http://www.motogen.pl/Tomek-Kulik-odpow ... ,5167.html
Qter
Hmmm, nawet bardzo ciekawy :thumbsup:
Neno pisze:Dołożyli by 2KM to kolejni by narzekali, że gdyby było +3KM to ich maszyny... itd itd.
A Ci co będą chcieli to i tak im nikt nie zabroni i będą śmigać na tym co sami uważają za słuszne...
Życie.
NIESTETY Ci co będą chcieli to wsiądą też na moto bez żadnych uprawnień, nie o to przecież chodzi... i nie chodzi o to aby kogokolwiek oszukiwać.
mishieck pisze:... A teraz pewnie się zacznie wysyp moto, które przyjechały z zachodu zdławione i mają w dow. rej. odpowiednie wpisy.
Bardzo dobrze bo przecież wiemy doskonale że TA jest stworzony na 1 moto i temu chyba nikt nie zaprzeczy.

Panowie ale teoretycznie czy jest możliwość udokumentowania obniżenia ilości kW?
Domyślam się że autoryzowany serwis=koszt za glejt ze zmianą danych technicznych => wydział komunikacji koszt za zmiany w dowodzie, czzy coś jeszcze trzeba byłoby do-bawić po drodze ??
Najłatwiej dokupić papiery od wersji zdławionej
etop
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 809
Rejestracja: 24.02.2011, 09:44
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Rastenburg Mazury NKE
Kontakt:

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: etop »

chyba łatwiej byłoby zmienić (zgłosić wymianę) silnika na wersję tłumioną z uwagi na brak numerów silnika w dokumentach, niż całe papiery :cool:
kobietom, pacierza i alkoholu nie odmawiam
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: Wolo »

Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Awatar użytkownika
teo
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 370
Rejestracja: 14.06.2011, 09:36
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Siedlce

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: teo »

Koncepcja ok, poj 125 cm też rozsądne rozwiązanie, tylko z tym automatem uprawnienia ograniczone będą w praktyce wyłącznie do skuterów, co już jest rozwiązaniem wątpliwym
Awatar użytkownika
Trol
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 965
Rejestracja: 12.09.2012, 20:32
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Poland

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: Trol »

teo pisze:Koncepcja ok, poj 125 cm też rozsądne rozwiązanie, tylko z tym automatem uprawnienia ograniczone będą w praktyce wyłącznie do skuterów, co już jest rozwiązaniem wątpliwym
I to mnie martwi najbardziej, jest w naszym pięknym kraju taka polska marka m. in. jak ROMET czy JUNAK,
które mają w ofercie ciekawe niewielkie motocykle o pojemności 125 ccm i około 10 koni mechanicznych mocy . Czyli spełniały by warunek powyższej ustawy , gdyby nie fakt, że mają normalne, jedynie słusznie mechanicznie zmienianane biegi . A motorki są naprawdę ok , bo choć są to chińskie kopie Hondy CG to naprawdę dają radę tym wymaganiom do których zostały stworzone, przy cenie zakupu nowego t.j. 3-4 tys zł.
Więc dlaczego je eliminować , bo trzeba poświęcić minimum uwagi na zmianę przełożeń ?
Jestem Trolem poprawnym .Staram się .Nierzadko .
Artur
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 292
Rejestracja: 17.01.2012, 08:06
Mój motocykl: XL600V

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: Artur »

Jedyna logika to że będzie później łatwiej uzasadnić konieczność zrobienia uprawnień -
bo teraz to masz panie automat, a ze sprzęgłem trzeba się nauczyć pracować
:D

Dla mnie ograniczenie jedynie do automatów winno skończyć w sądzie ze strony ROMETA. Imho całkowicie nieuzasadnione ograniczenie.

Ograniczenie do pojemności winno być jedynym lub ograniczenie do mocy maksymalnej maszyny. Inaczej ucina się kreatywność producenta także.
Awatar użytkownika
teo
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 370
Rejestracja: 14.06.2011, 09:36
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Siedlce

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: teo »

Dokładnie tak, do sądu, ale obawiam się, że trzeba szukać jakiegoś unijnego trybunału
Awatar użytkownika
Gold
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 58
Rejestracja: 15.07.2011, 07:55
Mój motocykl: XL600V

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: Gold »

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju, ... 61569.html
A teraz kolejna nowość bez kat. A mozna smigac na 2oo do 125cm :niewiem:
limited version Tramp
Awatar użytkownika
ada
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 135
Rejestracja: 10.03.2014, 21:20
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: ada »

Oj cienko widzę tych motocyklistów, którzy przeskoczą z aut na 2oo, bo "im już wolno". Jakoś bez kursu sobie tego nie wyobrażam.
Samotność jest trudna, tak jak życie z niewłaściwą osobą. Odważni nie żyją wiecznie, ostrożni nie żyją wcale.
Awatar użytkownika
Reindeer
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1139
Rejestracja: 11.11.2011, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław (czasem Krosno)

Re: Nowa kategoria prawa jazdy A-2

Post autor: Reindeer »

ada pisze:Oj cienko widzę tych motocyklistów, którzy przeskoczą z aut na 2oo, bo "im już wolno". Jakoś bez kursu sobie tego nie wyobrażam.
Cała nadzieja, że ofiarą selekcji naturalnej nie padną osoby postronne.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości