Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Kurtki, kaski, buty, ochraniacze itp.
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: falco »

Jasna sprawa, dobrze wiem, że za jakość trzeba zapłacić, tego nie kwestionuję. Sam popieram zakupy lepszych towarów z dala od chinoli, dlatego właśnie chciałem skompletować oryginalny zestaw Nolana, ale jak się okazało, kosztuje dużo a możliwości ma słabe.

Wtykane słuchawki (dobre, oryginalne) testowałem, ale to nie dla mnie, bo po pewnym czasie ucisk od kasku był okropny. Ale ja w ogóle nie lubię wtykanych, z tego samego powodu nie umiem jeździć w stoperach.

Swoją drogą mamy na forum speca od komunikacji PMR, czyli PIRRa (kupiłem od Niego Trampka), który był wyposażony w specjalny osprzęt CB, może się odezwie i rozwinie temat... :thumbsup:

P.S. MADRAFi, wiem, że BMW nie pożyczysz do jazdy, ale kask na pewno będę chciał sprawdzić... :wink: Z tiarkiem też już się umawiam na testy Jego urządzenia... :ok:
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
Pirr
romeciarz
romeciarz
Posty: 30
Rejestracja: 01.03.2009, 22:16
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: chronologicznie WH,WI,WA,WOT :-)

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: Pirr »

Ja osobiście używam takiej konfigiracji:

http://www.alan.pl/radiokomunikacja/pro ... sk_otwarty - moze byc tez w wersji bez pałąka

+ przejscówka (dobierana pod model radia. Kolega adam w "grzybkach" - firmowym sklepie Alana pomoże chętnie dobrać przejściówkę jeżeli podjedziemy z radiem.
http://www.alan.pl/radiokomunikacja/pro ... _ptt_kable

+ radio wedlle uznania Ja posiadam licencje krótkofalowca, więc mogę nadawać też na innych pasmach niż PMR i własnie użytkuje radio z troche większymi możliwościami


Używam również czegoś takiego:
http://www.scalarider.pl/p/produkt,324,6912.html

Super urządzenie. Można sparować telefon po bluetooth, posluchac radia w czasie jazdy no i pogadac z pasażerem lub drugim moto. tylko cena.,....... :mouthshut:
--... ...-- -.. . ... --.- ..... ..-.
Awatar użytkownika
evoluzione
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 913
Rejestracja: 23.08.2012, 22:24
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kurów

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: evoluzione »

Pirr pisze:Ja posiadam licencje krótkofalowca, więc mogę nadawać też na innych pasmach niż PMR i własnie użytkuje radio z troche większymi możliwościami
73! dla imiennika :wink:
SQ8 MXQ
Są:
PD10 98 - w najszybszym kolorze :-), PD06 95 - żonki
Była:
XL 125 2001
Masz problem z CB Radiem? - pisz/dzwoń - spróbuję pomóc - http://forum.transalpclub.pl/viewtopic.php?f=68&t=13016
SQ8MXQ
Awatar użytkownika
tiarek
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 148
Rejestracja: 04.07.2011, 13:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Czeremcha/Warszawa

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: tiarek »

no moj midland to jest to samo co SCALA tylko w innej obudowie ;d no i swoj kupilem za 200zl nowke ;d zastanawia mnie jeszcze zasieg. SCALA podaje 700m Midland 1.5km.. trzeba to sprawdzic:D mam niestety sportowy kask, brak w nim miejsca na sluchawki+smigam w okularach wiec jak zle uloze to wszystko to uszy odpadaja. Ale jak sie wszystko zgra ze soba to jakby ich nie bylo:)

jak narazie znalazlem tylko jedna wade, nie lubi sie z samsungiem:( (galaxy s +). Z tego co wyczytalem na forach, jest to problem samsunga i ichniej technologi BT. Chodzi o to, ze czasem jak do kogos dzwonie to ta druga os mnie nie slyszy. Jesli do mnie ktos dzwoni to problemu nie ma :niewiem: i teraz zastanawiam sie czy zmienic telefon, czy dokupic nawigacje z lacznoscia bt coby laczyc sie przez nia ^^
blablabla
Awatar użytkownika
Pirr
romeciarz
romeciarz
Posty: 30
Rejestracja: 01.03.2009, 22:16
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: chronologicznie WH,WI,WA,WOT :-)

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: Pirr »

tiarek pisze:no moj midland to jest to samo co SCALA tylko w innej obudowie ;d no i swoj kupilem za 200zl nowke ;d zastanawia mnie jeszcze zasieg. SCALA podaje 700m Midland 1.5km.. trzeba to sprawdzic:D
w SKALI łączność jet przez bluetooth, więc myślę że nawet te 700 m jest trochę naciągane.... sparwdzalem do jakichś 200 m i działało bez problemu.
Podejrzewam że dalej może być już ciężko...
--... ...-- -.. . ... --.- ..... ..-.
Awatar użytkownika
sq8crx
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1427
Rejestracja: 20.07.2010, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Narew

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: sq8crx »

Pirr pisze:Ja osobiście używam takiej konfigiracji:

+ radio wedlle uznania Ja posiadam licencje krótkofalowca, więc mogę nadawać też na innych pasmach niż PMR i własnie użytkuje radio z troche większymi możliwościami
Zanczy że można Cię uszłyszeć na np. 2metrach z motocykla???

Vy73 de sq8crx
Awatar użytkownika
Pirr
romeciarz
romeciarz
Posty: 30
Rejestracja: 01.03.2009, 22:16
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: chronologicznie WH,WI,WA,WOT :-)

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: Pirr »

sq8crx pisze:
Pirr pisze:Ja osobiście używam takiej konfigiracji:

+ radio wedlle uznania Ja posiadam licencje krótkofalowca, więc mogę nadawać też na innych pasmach niż PMR i własnie użytkuje radio z troche większymi możliwościami
Zanczy że można Cię uszłyszeć na np. 2metrach z motocykla???

Vy73 de sq8crx
kiedys jezdzilem z motka gp 300 i antena motoroli przykrecona do stelaza na kufry :D
teraz mam małego chinczyka duobandowego takze odpowiedz na pytanie brzmi TAK :D
--... ...-- -.. . ... --.- ..... ..-.
Awatar użytkownika
wilczek
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1831
Rejestracja: 05.03.2012, 13:45
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: wilczek »

Nie bardzo wierzę w deklarowane zasięgi, szczególnie w terenie miejskim. Używam scali rider g4 , wg producenta zasięg do 1.6 km i 0.5 w mieście. Nie do osiągnięcia, chyba, że na prostej autostradzie. Wystarczy, że antenki się nie widzą i już jest koniec. W terenie zabudowanym wystarczy wjechać w prostopadłą uliczkę z domami i po kilkunastu metrach lipa. Używam(y)sparowanego fabryczne zestawu na dwa motocykle.
Ale... w czasie jazdy w zasięgu, rewelacyjna jakość rozmów do 140 km/h. Oczywiście wiele zależy od kasku.
Obawiam się, że bez duuużej anteny, żaden producent nie jest w stanie dotrzymać parametrów ,odległości między użądzeniami, takich jakie marketingowo podaje. Przed zakupem, warto osobiście sprawdzić "zasięg".
Awatar użytkownika
MADRAFi
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1382
Rejestracja: 27.07.2011, 19:06
Mój motocykl: BMW GS
Lokalizacja: Warszawa (Ursus)

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: MADRAFi »

To jest specyfika dostepnej czestotliwosc dzialania radia PMR- radyjko o nie duzej mocy. Oczywiscie jakosc i ksztalt anteny ma znaczenie.
Wiadomoze podane odleglosci sa naciagane i dotycza idealnych warunkow z widocznoscia.
PMR jest czuly na wszelkie przeszkody terenowe. dlatego tez zasieg na autostradzie bedzie wiekszy a zasieg w miescie duzo mniejszy.
Ale powinien byc sumarycznie lepszy niz zwyklego zestawu.
Zasieg scala 1.6km to jest przy optymalnych warunkach z dodatkowa antena chyba ?
bo normalnie jezeli nie ma zadnej dodatkowej anteny jedynie to co jest w zestawie to powiedzialbym max 700m
schuberth wbudowal antene w kas w nowym produkcie, w czesci komunikatorow antena jest rozkladana z zestawu doczepianego do kasku.
tribe PMR powinien spokojnie dac rade na takiej odleglosci. Chetnie bym potestowal jakbyby bylo wiecej chetnych na zakup.
Awatar użytkownika
wilczek
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1831
Rejestracja: 05.03.2012, 13:45
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: wilczek »

w scali rider g4, antenka jest odchylana z obudowy mocowanej do kasku. Różnica w zasięgu iluzoryczna w porównaniu do antenki położonej. Realnie na płaskiej drodze ( bez pagórków), zasięg ok 400-500m.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5550
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: wojtekk »

wilczek pisze:w scali rider g4, antenka jest odchylana z obudowy mocowanej do kasku. Różnica w zasięgu iluzoryczna w porównaniu do antenki położonej. Realnie na płaskiej drodze ( bez pagórków), zasięg ok 400-500m.
Potwierdzam - mam odpowiednik do Schubetha (one się parują). Dodałbym, że również na prostej drodze nie idącej przez las - wtedy łączność rewelacyjna.

Ale cena zabija. Ale jakość i rozwiązania genialne.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
MADRAFi
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1382
Rejestracja: 27.07.2011, 19:06
Mój motocykl: BMW GS
Lokalizacja: Warszawa (Ursus)

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: MADRAFi »

A ja caly czas probuje przekonac do PMR ktory ma wiekszy zasieg niz wspomniana tu scala :)
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5544
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: falco »

Super, że temat się rozwija, zawsze ktoś może skorzystać, zamiast poruszać się po omacku (jak ja...). :wink:

Powiedzcie mi jeszcze proszę czy komunikacja pomiędzy motocyklistami (zakładam jazdę w realnym zasięg dla danego urządzenia) jest możliwa tylko i wyłącznie dla tych samych zestawów czy to nie ma znaczenia? Chodzi mi o to czy osoby posiadające różne urządzenia mogą ze Sobą gadać (jak np. przez CB), czy komunikacja jest możliwa tylko i wyłącznie w "parach", np. Nolan-Nolan, Scala-Scala czy Tribe-Tribe, itd...? :niewiem:
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
MADRAFi
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1382
Rejestracja: 27.07.2011, 19:06
Mój motocykl: BMW GS
Lokalizacja: Warszawa (Ursus)

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: MADRAFi »

No to zalezy :)
TRIBE to urzadzenie gadajace na czestotliwosc PMR 446. Ma klilka kanalow i jak wszyscy sie ustawia na ten sam to kazdy bedzie mogl gadac niezaleznie od producenta urzadzenia. Do tego dochodza jeszcze kody zeby sie grupy nawzajem nie zagluszaly ( poczytac mozesz na wikipedi)
firma cardo robi scala oraz schubertowi - one wszystkie moga ze soba gadac lecz w niewielkim zakresie - znaczy normalnie parami lub max 3 -4 osoby zalezy od modelu.

No i teraz zaczynaja sie schody bo niestety rozni producenci nie sa ze soba kompatybilni.
Takze kupujac dedykowany do swojego Nolana - ze mna nie pogadasz bo mam schubertha (ale sa radia PMR ktore sa ze soba kompatybilne i z takim radiem mozna gadac za kazdym nezaleznie od tego jaki zestaw sluchawkowy ma)

Niektorzy robia cos kompatybilnego ze cardo scala i wtedy moga z nimi gadac.
Awatar użytkownika
tiarek
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 148
Rejestracja: 04.07.2011, 13:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Czeremcha/Warszawa

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: tiarek »

Intercomy motocyklowe czy to scala czy co dzialaja tylko w parach. (chyba ze sie myle :grin: ). Mozna polaczyc, ze soba 4 intercomy, ale tylko 2 moga ze soba rozmawiac. Zeby mowic z inna osoba trzeba wcisnac przycisk odpowiedni do tej osoby. Tutaj PMR jest lepszy bo dziala jak CB, czyli wszyscy w zasiegu sie slysza. Jednak nie widze uzywania tego w wiecej niz 4os:d a szczegolnie jak mialyby sie dorwac do tego kobiety ;d spam niemilosierny jak na targu:d
blablabla
Awatar użytkownika
MADRAFi
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1382
Rejestracja: 27.07.2011, 19:06
Mój motocykl: BMW GS
Lokalizacja: Warszawa (Ursus)

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: MADRAFi »

tiarek, no nie do konca ja mam jak byk w instrukcji opisana konferencje 3 urzadzen
kazdy z komunikatorow jest 2 kanalaowy. 2 z 3 moga uzywac interkomu + gps a 3 niestety tylko interkomu.

nie testowalem tego jak to dziala jeszcze ale najwyrazniej 3 osoby moga razem rozmawiac.
Awatar użytkownika
tiarek
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 148
Rejestracja: 04.07.2011, 13:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Czeremcha/Warszawa

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: tiarek »

az z ciekawosci zajrzalem do tej instrukcji i sam nie wiem co o tym myslec http://www.schuberth.com/fileadmin/down ... _J-003.pdf
mi sie wydaje, ze jest tak jak wspomnialem, czyli masz kanal A i kanal B, i wciskasz przycisk odpowiadajacy osobie do ktorej chcesz sie odezwac. No ale niech sie wypowie ktos intelegetniejszy odemnie:d
blablabla
Awatar użytkownika
MADRAFi
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1382
Rejestracja: 27.07.2011, 19:06
Mój motocykl: BMW GS
Lokalizacja: Warszawa (Ursus)

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: MADRAFi »

9.4b. TRÓJDROŻNE PAROWANIE
Zestaw SRC‑System™ pozwala na trójdrożną rozmowę konferencyjną:
W tym ustawieniu kierowca “B“ jest sparowany z kierowcą “A“ i “C“.
POŁĄCZENIE GŁOSOWE:
Zacznij głośno mówić Gdy zaczniesz mówić głośno rozmowa będzie prowadzona z dwoma sparowanymi zestawami, kanał “A“ i kanał “B“(jeśli oba są dostępne).
No jak dla mnie konferencja 3 osob. Na pewno ma ograniczenia, ale sie da. Nie zmienia to faktu ze PMR daje wiecej swobody i wieksze grupy do komunikacji.
Awatar użytkownika
wilczek
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1831
Rejestracja: 05.03.2012, 13:45
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: wilczek »

Tiarek, w scali rider( schubert) jest tak jak piszesz. Wybór A, B. daje możliwość sparowania w sumie trzech moto. Tylko trzeba uważać przy zestrojeniach krzyzowych aby kanały były adekwatnie zakodowane. Ciekawa jest tez funkcja połączenia z przypadkowym kierownikiem , który ma jakakolwiek scale i jest w bezpośrednim zasięgu ( np stoi obok na światłach) . Funkcja wzbudzenia glosowego nie zawsze działa tak jak powinna. Nie doszliśmy dlaczego jest tak nieprzewidywalna . Przycisk działa zawsze, ale w obydwu przypadkach "wywolan" trzeba przyzwyczaić sie do dość upierdliwej zwłoki w połączeniu. Jest na tyle długa , ze można zwatpic i kolejnymi " naciskami" zgubić zalacz/ wylacz. Szczególnie w ruchu miejskim w grubych rekawicach. A jeszcze jak ma sie włączone radio/ mp3, navi, to naduszanie zaczyna przypominać nadawanie morsem. Aby to ogarnąć na prawdę trzeba sporo trenować w zespole i samemu, zeby dynamicznie ogarniac funkcje w czasie jazdy gdy nagle nie ma czasu i trzeba piorunem sie komunikować.
Awatar użytkownika
tiarek
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 148
Rejestracja: 04.07.2011, 13:56
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Czeremcha/Warszawa

Re: Komunikacja miedzy motocyklami - PMR 446

Post autor: tiarek »

no to ciekawa sprawa. Tylko, ze kosztowna (kask+zestaw), pmr jest spoko loko, tylko zeby ludziom sie chcialo :) wiekszosc motonitow nie ma dobrego ubrania a co dopiero mowic o komunikacji :( ja od dawna mysle o CB. Malo kiedy smigam w grupie wiec nie wiem na ile PMR by mi sie przydalo. A tak zawsze mozna spytac czy miski gdzies nie stoja za zakretem :) swoj intercom kupilem w mysli o odbieraniu telefonow w czasie jazdy. watpie by ktos ze znajomych chcial se cos takiego kupic. do tego mp3 w trasie <3
blablabla
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości