Luz między biegami podczas przyśpieszania

Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.
koniu1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 31.01.2018, 09:53
Mój motocykl: XL650V

Luz między biegami podczas przyśpieszania

Post autor: koniu1 »

Przeszukując forum nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Otóż, podczas ostatniej wycieczki przy gwałtownym przyśpieszaniu na 3 lub na 4 biegu (sam z tego wszystkiego nie wiem który miałem bieg), nagle wskoczył luz, ale nie był to luz między 1 a 2 biegiem. Musiałem ponownie wbić bieg. Dodam, że skrzynia chodzi elegancko i bez problemów. Co było powodem?
Ogar 200-> Motorynka-> Mz Etz150-> Honda Vt250-> Honda Cb 450s-> Honda Vfr 750f-> Kawasaki Zx9r-> Honda Xl650v Transalp
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: Luz między biegami podczas przyśpieszania

Post autor: Adam_M »

To nie był luz tylko raczej sprzęgło się skleiło, ewentualnie nie odpuściła linka. Na start proponuję wymianę oleju (chyba, że niedawno był wymieniany), smarowanie i regulacja linki sprzęgła. Najlepiej wyczyścić WD-40, potem napsikać do środka smaru teflonowego, smaruje bardzo dobrze. Masz albo wiesz jak wygląda przyrząd do smarowania linek?
XJ600N 94'->TA600V 96'
koniu1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 31.01.2018, 09:53
Mój motocykl: XL650V

Re: Luz między biegami podczas przyśpieszania

Post autor: koniu1 »

Olej był wymieniany na początku sezonu :) smarowanie linek ogarnę jak coś :) zdarzyło mi się również, że sprzęgło ślizgło tak koło 7 tysięcy obrotów. Linka wyregulowana i raczej lepiej już nie będzie. Myślisz, że ma to związek z kończącym się sprzęgłem?
Ogar 200-> Motorynka-> Mz Etz150-> Honda Vt250-> Honda Cb 450s-> Honda Vfr 750f-> Kawasaki Zx9r-> Honda Xl650v Transalp
wichur
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 265
Rejestracja: 13.04.2009, 22:07
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: śrem

Re: Luz między biegami podczas przyśpieszania

Post autor: wichur »

Mi się nieraz też tak zdarzy ale jak nie dokładnie wbije bieg , też przez chwile potem myślę ze coś ze skrzynia .
Cynciu
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1285
Rejestracja: 07.03.2010, 20:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Luz między biegami podczas przyśpieszania

Post autor: Cynciu »

koniu1 pisze:...Musiałem ponownie wbić bieg. Dodam, że skrzynia chodzi elegancko i bez problemów. Co było powodem?
Nie właściwie, za delikatnie wbiłeś bieg. Tryby nie do końca się zazębiły i bieg wyskoczył. Wbijaj bieg do końca i problem się nie będzie pojawiał.
Olej zostaw. Sprzęgło też ok.

Jeździj i wbijaj biegi do końca :)
Wlóczęga: człowiek, który nazwałby się turystą, gdyby miał pieniądze..
[ Julian Tuwim ]
koniu1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 31.01.2018, 09:53
Mój motocykl: XL650V

Re: Luz między biegami podczas przyśpieszania

Post autor: koniu1 »

Hmm z początku też pomyślałem, że być może źle wbiłem bieg. Z drugiej jednak strony, zastanawiał mnie to jak można źle wbić bieg? Przecież albo wejdzie i jest wbity albo nie :egh: w poprzednim moto po kupnie okazało się, że wypada mi dwójka i remont skrzyni kosztował mnie 2 tysiące i 2 miesiące bez moto. Z tego powodu jestem chyba przewrażliwiony :ysz:
Ogar 200-> Motorynka-> Mz Etz150-> Honda Vt250-> Honda Cb 450s-> Honda Vfr 750f-> Kawasaki Zx9r-> Honda Xl650v Transalp
Cynciu
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1285
Rejestracja: 07.03.2010, 20:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Luz między biegami podczas przyśpieszania

Post autor: Cynciu »

Skrzynia ok. Przy dobrze zestrojonych obrotach wystarczy lekko dotknąć dźwignię i bieg wskakuje (ale czy do końca, prawidłowo?).
Nie wiem jak to opisać czytelnie. Bieg ma być wbity stanowczo i do oporu po butem. Inaczej może wyskoczyć. Tez mi się to zdarzało, że po odkręceniu manety bieg wyskakiwał (jak do luzu) i trzba było go wbić ponownie Za lekko był wbity, z pośpiechu lub niedbałości.
Wlóczęga: człowiek, który nazwałby się turystą, gdyby miał pieniądze..
[ Julian Tuwim ]
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: Luz między biegami podczas przyśpieszania

Post autor: makumba »

Cynciu pisze: Bieg ma być wbity stanowczo i do oporu po butem...
...i najlepiej według zasady "stopa zaczyna, stopa kończy" - czy jakoś tak. tzn. odpuszczasz/opuszczasz stopę po wbiciu biegu np. do góry dopiero po puszczeniu sprzęgła, tak samo na dół.
xl650v, drz 400
Cynciu
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1285
Rejestracja: 07.03.2010, 20:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Luz między biegami podczas przyśpieszania

Post autor: Cynciu »

makumba pisze:
Cynciu pisze: Bieg ma być wbity stanowczo i do oporu po butem...
...i najlepiej według zasady "stopa zaczyna, stopa kończy" - czy jakoś tak. tzn. odpuszczasz/opuszczasz stopę po wbiciu biegu np. do góry dopiero po puszczeniu sprzęgła, tak samo na dół.
o to to to. Tego właśnie brakowało :)
Wlóczęga: człowiek, który nazwałby się turystą, gdyby miał pieniądze..
[ Julian Tuwim ]
koniu1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 31.01.2018, 09:53
Mój motocykl: XL650V

Re: Luz między biegami podczas przyśpieszania

Post autor: koniu1 »

Dzieki panowie :smile: Jeśli czasem się to zdarza, to czuję się już uspokojony :lol:
Ogar 200-> Motorynka-> Mz Etz150-> Honda Vt250-> Honda Cb 450s-> Honda Vfr 750f-> Kawasaki Zx9r-> Honda Xl650v Transalp
Awatar użytkownika
Sal
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 136
Rejestracja: 05.11.2016, 18:50
Mój motocykl: XL650V

Re: Luz między biegami podczas przyśpieszania

Post autor: Sal »

koniu1 pisze:Hmm z początku też pomyślałem, że być może źle wbiłem bieg. Z drugiej jednak strony, zastanawiał mnie to jak można źle wbić bieg? Przecież albo wejdzie i jest wbity albo nie
Miewam podobny efekt. Zdaje się że właśnie z trójki potrafi sobie zeskoczyć na luz.
W górę wbijam biegi bez sprzęgła. Ruszam na sprzęgle, później jak już rolgaz odkręcę, to jedynie stopą podnoszę dżwigienkę biegów, rolgaz leciutko odpuszczam i bieg sam wskakuje. Przy odkręcaniu rolgazu na max zdarza się, że bieg wyskoczy. Rzadko, ale jednak. Przejechałem na moto dopiero 6 tyś km, to moje pierwsze moto. Zakładam, że w końcu nauczę się precyzyjnie wbijać biegi i problem ustąpi.
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2477
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Luz między biegami podczas przyśpieszania

Post autor: tomekpe »

Potwierdzam istnienie tego objawu. Jak niedokładnie wbiję z 3 na 4, to mam elegancki "luz" pomiędzy tymi biegami.

Kwestia operowania dzwignia biegów. Nie pogarsza się, ale mam wrażenie że sprzyja temu niski stan oleju.
koniu1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 31.01.2018, 09:53
Mój motocykl: XL650V

Re: Luz między biegami podczas przyśpieszania

Post autor: koniu1 »

Wczoraj jadąc do Mysłowic, stosowałem technikę "noga zaczyna, noga kończy". Momentami dość mocno odkręcałem manetkę i "luz" się nie pojawił. Zdaję się, że faktycznie potrafi wskoczyć w luz niewiadomego pochodzenia przy złym (bądź od niechcenia) wbiciu biegu.
W sumie odkąd mam Trampka zrobiłem na nim 3000km i tylko dwa razy przydarzył mi się omawiany przypadek.
Ogar 200-> Motorynka-> Mz Etz150-> Honda Vt250-> Honda Cb 450s-> Honda Vfr 750f-> Kawasaki Zx9r-> Honda Xl650v Transalp
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości