OSMAND - pytania i zadrwostki

Garmin? Tom Tom? Automapa? Igo? Navigon? Czyli o oprogramowaniu do nawigacji.
Awatar użytkownika
Daniel
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1222
Rejestracja: 25.03.2012, 01:51
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Kraków

OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: Daniel »

zrobiłem sobie (w dowolny sposób) plik śladu .GPX i teraz chcę sobie go wgrać do OSMANDA, co by mnie po nim nawigował, więc wgrywam sobie go na pamięć urządzenia (w kilka miejsc) oraz na kartę microSD i w OSMAND wybieram:
Nawigacja -> ustawienia -> trasa GPX -> wybierz GPX
.. i dostaję komunikat "Nie odnaleziono plików GPX w katalogu śladów" - więc gdzie jest ten katalog śladów ?
w które dokładnie miejsce miejsce na smartfonie/tablecie (lub/i na SD) trzeba wgrać plik .gpx, żeby OSMAND to zobaczył i dał wybrać ?
Jak na razie gdzie bym tego nie wgrał, to przy wyborze trasy z .gpx mam ten sam alert :egh:
Zwycięzcy nie rezygnują, zrezygnowani nie zwyciężają ...
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: Nadol »

folder domowy osmand'a/tracks/(opcjonalnie_podfolder)/plik.gpx

Inna metoda to kliknięcie na pliku gpx, otworzenie przy pomocy OsmAnd'a i tu będzie pytanie - Importować (zapisać do ulubionych) czy zapisać, wybieramy zapisać.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
miroslaw123
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3622
Rejestracja: 14.06.2009, 13:28
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Kraków

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: miroslaw123 »

Pytanie do użytkowników, uzywacie wersji darmowej czy tej płatnej oraz czy jest możliwość dodawania punktów pośrednich na trasie?
Awatar użytkownika
Leopold
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 393
Rejestracja: 22.03.2013, 21:59
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: Leopold »

W każdej wersji jest taka możliwość
Da_
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 761
Rejestracja: 06.09.2011, 13:13
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: Da_ »

Używałem darmowej, kupiłem płatną (teraz dodatkowo jest w promocji 50%). Projekt warto wspierać, pomijając kilka dodatkowych opcji. Znakomicie sprawdziła się w Albanii (offline). Jak zachciało nam się offa to pokazała takie drogi, że z trudem odróżnialiśmy je od trawy...
Niech będzie odpalony!
Awatar użytkownika
Jules
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 72
Rejestracja: 25.04.2009, 21:39
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: Jules »

Pobralem osmanda na telefon. Powiedzcie mi, czy jest opcja, aby ekran telefonu byl caly czas podswietlany? W ustawieniach dalem na max czyli 60 sek przed skretem. W google map nie ma tego problemu, podswietlenie jest na stale w trakcie nawigowania. Pozdrawiam
Versys 650 mk3- 2016.
Da_
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 761
Rejestracja: 06.09.2011, 13:13
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: Da_ »

Tam jest chyba błąd w nazewnictwie ustawień, wybierz "nigdy" zamiast "60s" i zobacz czy działa.
Niech będzie odpalony!
Awatar użytkownika
miroslaw123
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3622
Rejestracja: 14.06.2009, 13:28
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Kraków

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: miroslaw123 »

Zainstalowane i jest bardzo obiecująco.... Czy na któryś mapach są szlaki turystyczne?
Awatar użytkownika
zaczekaj
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1198
Rejestracja: 28.03.2011, 20:40
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: zaczekaj »

Czy w Osmandzie można jechać na kreskę? Nie mogę tego znaleźć.

wytapatalkowano
Z życiem jest jak z motocyklem. Jak masz mało oleju to daleko nie zajedziesz...

https://www.facebook.com/zaczekajnamotorze

Tramp600, crf300Rally, swm300rs, xt660r
Da_
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 761
Rejestracja: 06.09.2011, 13:13
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: Da_ »

Tak. Można to zrealizować dwojako:
1. Ustawiasz "pokaż kierunek do celu" i nawigujesz normalnie patrząc na dodatkową strzałkę
2. Ustawiasz "straight line" w "Usłudze nawigacyjnej", np. w profilu pieszym żeby nie psuć normalnej nawigacji http://osmand.net/features?id=navigatio ... n_services
Niech będzie odpalony!
Awatar użytkownika
Daniel
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1222
Rejestracja: 25.03.2012, 01:51
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Kraków

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: Daniel »

jeszcze do ścieżki na tracki: w Osmand'zie nie ma możliwości wybrania śladu ze wskazanej lokalizacji (jak np. w AM) - trzeba je wgrać najpierw w określone miejsce.
Po zainstalowaniu OA na smartphonie (w sensie na urządzeniu) nie byłem w stanie znaleźć właściwej ani nawet podobnej lokalizacji (pomimo porad), dopiero po przeinstalowaniu tego na nowo na karcie SD pojawiła mi się lokalizacja :
"Komputer\Urządzenie\Karta SD\Android\data\net.osmand\files\tracks" - i tam należy wkopiować tracki, których chce się używać - tylko z tej ścieżki OA je widzi i daje się je wybierać. Mogą być nawet w jakiejś strukturze pod-folderów.
Inna metoda, jaką udało mi się też wykorzystać, to otrzymać tracka (plik .gpx) mailem i klikając na załącznik pojawił się komunikat, czy zaimportować ślad do OA, po zatwierdzeniu ślad otworzył się w nawigacji i wkopiował do w/w lokalizacji.

Właśnie powoli ją odkrywam, ale nawigacja moim zdaniem rewelacyjna. Nie znam np. Garmina, ale dość dobrze mam rozkminione iGo i AutoMapę i w porównaniu Osmand ma jedną zasadniczą przewagę: potrafi nawigować po śladzie - nie do przecenienia :thumbsup:
------------------------
miroslaw123 pisze:Pytanie do użytkowników, uzywacie wersji darmowej czy tej płatnej oraz czy jest możliwość dodawania punktów pośrednich na trasie?
można dodawać punkty pośrednie również w darmowej wersji: klikasz na miejsce na mapie i w opcjach wybierasz "Dodaj jako cel pośredni" - każdy kolejny dodaje jako ostatni, ale potem można wejść w trasę i pozmieniać ich kolejność.
miroslaw123 pisze:Zainstalowane i jest bardzo obiecująco.... Czy na któryś mapach są szlaki turystyczne?
jak nazwa wskazuje oparte to jest na OpenStreetMap - więc szlaków nie ma, ale są np. ścieżki, które w realu ciężko nawet przejść :yaho:
Jules pisze:Pobralem osmanda na telefon. Powiedzcie mi, czy jest opcja, aby ekran telefonu byl caly czas podswietlany? W ustawieniach dalem na max czyli 60 sek przed skretem. W google map nie ma tego problemu, podswietlenie jest na stale w trakcie nawigowania. Pozdrawiam
Ja mam dokładnie takie samo ustawienia i po zainstalowaniu nic nie zmieniałem i jak mam uruchomionego OA i nawiguje, to ekran się nie wygasza
Zwycięzcy nie rezygnują, zrezygnowani nie zwyciężają ...
Złom
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 90
Rejestracja: 20.04.2009, 20:31

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: Złom »

Pliki gpx nie trzeba sobie wysyłać e-mailem, wystarczy wgrać gdziekolwiek na telefon lub kartę SD, wtedy otworzyć aplikację Files Manager lub podobną, znaleźć wgrany plik i to otworzyć, powinna się pojawić opcja otwarcia pliku za pomocą OSMAND.
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: makumba »

Da_ pisze:Tak. Można to zrealizować dwojako:
1. Ustawiasz "pokaż kierunek do celu" i nawigujesz normalnie patrząc na dodatkową strzałkę
2. Ustawiasz "straight line" w "Usłudze nawigacyjnej", np. w profilu pieszym żeby nie psuć normalnej nawigacji http://osmand.net/features?id=navigatio ... n_services
Ok, dzięki ten drugi sposób ogarnąłem, ale pierwszy nie wiem jak ustawić - możesz podać ścieżkę dostępu tzn. punkt po punkcie w menu, będę wdzięczny :wink:
xl650v, drz 400
Awatar użytkownika
kolec
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 74
Rejestracja: 01.10.2011, 23:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: NDM

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: kolec »

Mam pewnien problem, a mianowicie nie mogę ustawić miejsca zapisu sciąganych map na kartę sd. Przy pierwszym uruchomieniu apki nie miałem do wyboru kardy sd jako miejsca zapisu map, a gdy w ustawieniach ręcznie wpisuje katalog na karcie apka go znajduję, pokazuje ile jest wolnego miejsca na karcie, ale po naciśnieciu 'zatwierdź' wyskakuje komunikat "nie można zapisać map we wskazanym katalogu". :egh:.
Telefon na Androidzie 5.1 Lollipop
Awatar użytkownika
KrzysieG
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 679
Rejestracja: 27.05.2011, 14:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olkusz

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: KrzysieG »

Być może musisz zrootować telefon.
Awatar użytkownika
kolec
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 74
Rejestracja: 01.10.2011, 23:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: NDM

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: kolec »

Zainstalowałem Kingroot'a i zrootowałem, ale nadal to samo :sad:.
Awatar użytkownika
KrzysieG
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 679
Rejestracja: 27.05.2011, 14:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olkusz

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: KrzysieG »

Zajrzyj TU: http://forum.android.com.pl/ to bardziej odpowiednie forum.
Awatar użytkownika
kolec
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 74
Rejestracja: 01.10.2011, 23:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: NDM

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: kolec »

W końcu się udało, zajęło mi to cały wieczór i milion różnych aplikacji. Jakby ktoś miał poopbnie to podpowiadam, że trzeba zrobić root (u mnie Kingroot bo praktycznie wystarczy ściągnąć i uruchomić) a później przenieść Osmand'a na sd przy pomocy apki GL to SD. Żadna inna aplikacja nie umiała. O ile dobrze zrozumiałem problem był taki, że mój telefon emulował wew. pamięć jako zewnętrzną i chyba to był problem, ale koniec końców nawet nie wiem.

Jak już się poddawałem to tu trafiłem i w końcu się udało: http://forum.android.com.pl/topic/13485 ... aplikacji/
Awatar użytkownika
Hawk1985
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 825
Rejestracja: 21.09.2015, 10:31
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Jaworzno

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: Hawk1985 »

Trafił ktoś na jakiegoś tutoriala odnośnie OsmAnda? tzn omówienie danych funkcji z screenami bądź filmik
Jawa 20 -> ... -> KSL 125 -> XL650V -> DL650 -> XF650 -> DL650 -> Fuoco 500 -> F650+VX800 -> DL650+F650
Awatar użytkownika
LZIggy
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 45
Rejestracja: 22.09.2016, 17:21
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Rzeszów

Re: OSMAND - pytania i zadrwostki

Post autor: LZIggy »

Hawk1985 pisze:Trafił ktoś na jakiegoś tutoriala odnośnie OsmAnda? tzn omówienie danych funkcji z screenami bądź filmik
https://www.youtube.com/watch?v=wsb2wBT8AAw
tutaj np
w 8:30 jest jak włączyć profil motocyklowy....
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość