Prognoza pogody

motocyklowo
wojs
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 657
Rejestracja: 15.06.2008, 19:45
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa/Gdansk

Prognoza pogody

Post autor: wojs »

Jakos ze pogoda nas nie rozpieszcza .. a wszelkiego rodzaje prognozy pogody ..szczegolnie z TV ... sa dalekie od rzeczywistosci ... pozwolilem sobie wkleic link do strony ktora polecam. Tu akurat dla W-wy

http://www.accuweather.com/world-index- ... ARSAW|&u=1

Jest przejrzysta, na razie prognozy sie sprawdzaja i co najwazniejsze .. dziala na telefonie.

Jakis czas temu korzystalem z meteo.icm.edu.pl ..ale ostatnio zeszlo na psy.
Prognozy sie nie sprawdzaja.
Nawet gdy wczoraj w okolicach poludnia lało jak z cebra... new.meteo.pl (nowa wersja) nadal pokazywalo ze opady sa przelotne (przelecialy po 18) i okolo 2mm/h ...a w rszeczywistosci lazilo sie po kostki w wodzie.
--
pozdrawiam
Wojtek

BYL : TA XL600V
JEST : Triumph Tiger 955i
Awatar użytkownika
pat13
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1211
Rejestracja: 15.04.2009, 17:09
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa i okolice

Re: Prognoza pogody

Post autor: pat13 »

Korzystam z accuweather od 1,5 roku. Codziennie, bo mam to jako widget na kompie. Moja ocena jest nieco mniej optymistyczna: prognoza na 2 najbliższe dni jest na ogół OK, na 3 dni naprzód - skuteczność jakieś 60%, powyżej 3 dni - porażka. Ale prognozy chyba mają to do siebie, że powyżej 3 dni to jest wróżenie z fusów. Natomiast całe zeszłe wakacje "jeździłem" po Polsce na prognozie z icm.edu.pl i powalała mnie ona swoją dokładnością w horyzoncie 24 godzin. Praktycznie mogłem przebyć dzienną trasę suchą nogą pomimo opadów. Fakt, że ostatnio icm.edu.pl się skiepściło.
Awatar użytkownika
stanik
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 93
Rejestracja: 16.04.2009, 23:32
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

Re: Prognoza pogody

Post autor: stanik »

rowniez zauwazylem ze ICm sie popsuło. Dla mojego miasta zpodawali ze bedzie maly deszczyk w sobotę najwczeniej od 14. A jak o 13 lunelo, to chyba ta ilość deszczu co przewidywali na dwa dni, spadło w ciągu 30 minut. I tyle tez spedzilem pod jakims daszkiem 1km od domu. Totalnie nie dalo sie jechac. A potem jeszcze musialem celowac zeby w tych kaluzach nie mijac sie z jakims samochodem...
Pozdrawiam
nix
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 104
Rejestracja: 12.10.2008, 15:21
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prognoza pogody

Post autor: nix »

Jeśli chodzi o deszcz w perspektywie kilku godzin to najbardziej polegam na http://wetter.t-online.de/radar.php Pokazywane są opady w ciągu ostatniej godziny w odstępach 15 minutowych. Co będzie za godzinę czy dwie można już łatwo samemu przewidzieć na tej podstawie. To jednak jest tylko dla okolic zachodniej granicy. Wrocław się na przykład już nie łapie ale można zobaczyć co się szykuje gdy wieje z zachodu.
Był TA '92 jest NAT '16
_______________________________________________
...We Are Marines - We Follow Orders...
...........We Go Where We're Told..........
.....and We Win When We Get There.....

245 Years & Still Kicking Ass
wojs
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 657
Rejestracja: 15.06.2008, 19:45
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa/Gdansk

Re: Prognoza pogody

Post autor: wojs »

na ICM-ie fajne bylo to ze pokazywali cala Polske z masami powietrza ... wysatrczyloi wiec zobaczyc gdzie pada .. skad wieje i jak mocno i mozna bylo samemu okreslic pogode.

Jezeli chodzi o prognozy na wiecej niz 48h to ja takim nie wierze ...
ale to jaki numer wywinelo ICM w niedziele to bylo ponizej pasa.
Zapowiadali 1-2mm ..a okolo 12 (jak pojechalismy samochodem na pola Mokotowski) to bylo istne oberwanie chmury. Wycieraczki na max obrotach jakos dawaly sobie rade. Po powrocie, kiedy jeszcze lało spojrzalem na ICM, nawet nie pofatygowali sie umiescic poprawki.

A szczytem jest roznica w prognozie miedzy prognoza do 48 i do 84. Czesto jest tak ze pokazuja sprzeczne informacje dla prognozy na najblizsze 12 godzin.
--
pozdrawiam
Wojtek

BYL : TA XL600V
JEST : Triumph Tiger 955i
Awatar użytkownika
zalmen3
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 154
Rejestracja: 16.06.2008, 12:41
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Prognoza pogody

Post autor: zalmen3 »

ICM (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego) drodzy panowie to osrodek obliczeniowy i ich prognozy opieraja sie na obliczeniach za pomoca roznych modeli matematycznych na podstawie wprowdzonych danych wejsciowych (aktualnego stanu pogody, sily i kierunku wiatru itd, itd). Wynik tego jest taki ze w zaleznosci od przyjetego modelu obliczen (u nich UM, WAM lub COAMPS) uzyskujemy czasami zupelnie sprzeczne dane zwrotne (wynik). Niestety modelowanie ukladow chaotycznych (do jakich zalicza sie zjawiska atmosferyczne czyli mowiac oglednie pogode) niesie za soba stosowanie wielu uproszczen, ulatwien, czy sztywnych parametrow, ktore w rzeczywistosci tez sa zmiennymi. trzeba miec zatem swiadomosc, ze prognoze w ICM nie jest w zaden sposob weryfikowana z rzeczywistym jej stanem - prowadzi sie procesy obliczeniowe wprowadzajac odpowiednie dane i z odpowiednia czestotliwoscia (w ICM jest to chyba 6 godzin) prezentuje sie ich wyniki w postaci meteorogramow. Nikogo tez nie powinien zaskakiwac fakt tak wielkich czesto roznic pomiedzyy prognoza na krotszy i dluzszy termin, gdyz wraz z wydluzeniem terminy prognozy zwieksza sie liczba danych ktore musi przeanalizowac "superkomputer", a ze wzgledu na ograniczenia jego mocy obliczeniowej stawia sie wiecej parametrow sztywnych co w efekcie daje mniej dokladny wynik. Jeszcze tylko dodam ze w ICM pracuja informatycy i matematycy a nie synoptycy.
Sam uwazam ze chlopaki (i dziewczyny zapewne tez) z ICM nie do konca jeszcze opanowali nowe modele matematyczne ktore stosuja od jakiegos czasu, bo jeszcze jakis czas temu przy starym modelu UM chowaly sie wszystkie pogodynki swiata, a teraz nowy UM oraz dwa pozostale w ogole nie odzwierciedlaja rzeczywistosci.

Co do prognoz ktore ogladam to weather.com jest calkiem calkiem, jednak ma tylko duze miasta (najczesciej w poblizu lotnisk). Sa tez na tej stronce prognozy na 30 dni wykonywane na podstawie analizy statystycznej notowanych zmian pogodowych na danym obszarze odkad badano tam pogode - i co ciekawe sprawdzalnosc jest niezla :wink:
Awatar użytkownika
pat13
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1211
Rejestracja: 15.04.2009, 17:09
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa i okolice

Re: Prognoza pogody

Post autor: pat13 »

Zalmen3, czy to ma być wytłumaczenie dot. błądzenia ICM? Jest taka zasada: jak nie potrafisz nie pchaj się na afisz. Jak potraktujesz kolegę, który zadeklaruje, że zrobi Ci serwis moto po czym zawali temat? Nawet jak nie weźmie za to kasy? Sam jestem informatykiem i swoje pomysły najpierw sprawdzam zanim wypuszczę na rynek. Moim zdaniem icm potyka się o własne sznurowadła, a jeśli stosują metody których skuteczność jest znikoma to ich problem. Sztucznej inteligencji też się nie wypuszcza na zewnątrz dopóki nie naładuje się danymi pozwalającymi na w miarę poprawne wnioskowanie. :thumbsdown:
Awatar użytkownika
zalmen3
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 154
Rejestracja: 16.06.2008, 12:41
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Prognoza pogody

Post autor: zalmen3 »

Nikogo nie tlumacze, bo i po co? Pisze tylko to, jak ja rozumiem fakt ze ICM podupadl z trafnoscia swoich prognoz. Sam swoim studentom zawsze powtarzam jedna z najmadrzejszych sentencji (moim zdaniem) jaka uslyszalem od mojego prowadzacego jedne z zajec informatycznych na ktore trzeba bylo mi uczeszczac (pare lat temu jak sam bylem jeszcze studentem, mimo ze nie studiowalem informatyki): "Komputer to bardzo inteligentna maszyna, z zastrzezeniem jednak ze nigdy bardziej niz jego uzytkownik".
Jednak trzeba wziac pod uwage, ze ICM to jednostka badawcza nie czerpiaca korzysci materialnych z tych prognoz - poprostu publikujaca wyniki badan, dlatego nie mozna raczej rozpatrywac tego w kategorii "produktu" wypuszczonego na rynek, a raczej eksperymentu prowadzonego w czasie rzeczywistym. Caly sens prowadzenia takiego eksperymentu polega na publikowaniu jego wyniku przed nastapieniem prognozowanych zjawisk, bo pozniej to juz nikt na to nie spojrzy :lol: bo co kogo interesuje wczorajsza pogoda jak to wlasnie teraz ma ochote polatac na TA a tu znowu leje :mad:
Pozostaje tylko miec nadzieje ze tamtejsi (ICM-owscy) uzytkownicy komputerow wyciagaja wnioski ze swoich eksperymentow i z czasem dojda do tak wysokiej precyzji prognozowania pogody jaka to miala miejsce zanim przeszli na nowsze "ulepszone" modele obliczeniowe :wink:

Pi.eS. Moto serwisuje sam i jak cos spier**** to bardzo glosno i w bardzo wulgarny sposob na siebie krzycze, a potem przystwepuje do odkrecania tego co namotalem, jednak naprawy sprzetu nie traktuje w kategorii eksperymentu - co innego w pracy - tutaj wymyslam takie cuda, ze jakbys zobaczyl to by cie scielo z nog :lol:
Awatar użytkownika
pat13
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1211
Rejestracja: 15.04.2009, 17:09
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa i okolice

Re: Prognoza pogody

Post autor: pat13 »

Wchodzę w ścinanie z nóg :grin: ale przybliż dziedzinę.
Co do pretensji do samego siebie - zgoda :smile: mnie też wkurza jak ktoś coś spier... i to jeszcze za moją kasę :lanie: . Ale konkluzja taka, że się samemu za tę prognozę trzeba by wziąć :lol: Tak na pól dnia do przodu to jeszcze jakoś mi wychodzi, ale na dłużej - to jak tym z telewizji :haha:
Pozostaje zrobić jak u wróżki: - będziesz żył długo ale możesz umrzeć młodo :grin:
Awatar użytkownika
zalmen3
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 154
Rejestracja: 16.06.2008, 12:41
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Prognoza pogody

Post autor: zalmen3 »

pat13 pisze:Wchodzę w ścinanie z nóg :grin: ale przybliż dziedzinę.
Chemia :mouthshut:
pat13 pisze:Ale konkluzja taka, że się samemu za tę prognozę trzeba by wziąć :lol:
Najlepsza prognoza pogody z jaka sie zetknalem jest zacytowana w arcydziele mysli naukowej pod wiele mowiacym tytulem: "Wstep do imagineskopii" ktora to popelnil genialny autor Sledz Otrembus-Podgrobelski . Prognoza ta pochodzila z ust blizej nieokreslonego rdzennego mieszkanca Tatr i brzmiala mniej wiecej tak (cytuje z pamieci gdyz nie mam pod reka wspomnianego arcydziela):

"(...) zapytany dnia pierwszego o to jaka będzie pogoda odpowiedzial:
- Gmy góro ido... bydzie dysc!
Innego zas powiedzial:
- Gmy ido dołem... wode pijo... bydzie dysc!
A kolejnym razem:
- Gmów ni mo... bydzie dysc!
(...)"
:resp: :resp: :resp:
sky
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 734
Rejestracja: 14.06.2008, 08:39
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka

Re: Prognoza pogody

Post autor: sky »

Zalmen, ale coś jest jednak "na rzeczy", bo przed zmianami
ICM naprawdę zajebiaszczo przepowiadał pogodę.
No ale coś tam pozmieniali i jest jak jest...
I jak to było z tym powiedzeniem? - Lepsze jest wrogiem dobrego (czy jakoś tak)?
Na razie będę obserwował accuweather (coś tam kumple w pracy mi brzdąkali, że to na podstawie danych dla lotnictwa jest :niewiem: ).
Marcin 'sky' Przybylski
--
Czterdzieści lat na karku, często zachowuję się jak nastolatek, jeżdżę motocyklem... Czy to w końcu kryzys wieku średniego?
Fryzjer
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 789
Rejestracja: 16.06.2008, 23:43
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prognoza pogody

Post autor: Fryzjer »

Pamiętajmy to są tylko PROGNOZY a nie rozkład jazdy pogody :smile:
Capo RR "Wyzwanie jest dla tych, którzy wyruszają w drogę. Marzenia są dla tych, którzy zostają z tyłu" T.Sabine
Awatar użytkownika
bajrasz
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 462
Rejestracja: 15.06.2008, 14:23
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Re: Prognoza pogody

Post autor: bajrasz »

i jeszcze np:
http://www.wetter.de
pozdrawiam
Bajrasz


http://www.4adv.pl
...Wrocław od zawsze poddaje się ostatni-/Kazik-Mars atakuje/
Awatar użytkownika
magneto
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 838
Rejestracja: 28.07.2013, 21:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Prognoza pogody

Post autor: magneto »

No to odgrzewam (po nawodnieniu zeschłego "truchła") kotleta.
Takie coś: https://www.ventusky.com
Czy ktoś używa, ma zdanie na temat "sprawdzalności", bo wygląda całkiem fajnie. Kolega z pracy używa przed wypadem na dorsze, czy jakieś tam inne rybki.
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME !
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 732
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Prognoza pogody

Post autor: Solidworks »

magneto pisze:No to odgrzewam (po nawodnieniu zeschłego "truchła") kotleta.
Takie coś: https://www.ventusky.com
Czy ktoś używa, ma zdanie na temat "sprawdzalności", bo wygląda całkiem fajnie. Kolega z pracy używa przed wypadem na dorsze, czy jakieś tam inne rybki.
Ciekawa stronka. Na pewno przetestuję :smile:
Obiektywnie to meteo sprawdza się w okolicach Wrocławia, ale z pominięciem burz.
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
Awatar użytkownika
Yarro
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 699
Rejestracja: 27.01.2011, 16:22
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Białystok

Re: Prognoza pogody

Post autor: Yarro »

To jeszcze do pooglądania: http://www.windytv.com
Namiar dostałem od motolotniarza, używa tego do sprawdzania wiatru na różnych wysokościach.
admo
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 35
Rejestracja: 11.01.2013, 14:17
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prognoza pogody

Post autor: admo »

Yarro pisze:To jeszcze do pooglądania: http://www.windytv.com
Namiar dostałem od motolotniarza, używa tego do sprawdzania wiatru na różnych wysokościach.
Fajna stronka, przyda sie tez do puszczania latawcow ;-)



Sent from my iPhone using Tapatalk
Awatar użytkownika
MartaG
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 51
Rejestracja: 12.04.2016, 22:01
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Prognoza pogody

Post autor: MartaG »

Też polecam windyty
Używam od dawna w pracy do sprawdzania wiatrów na morzu i bardzo się sprawdza.
Jest też aplikacja na androida :)
Awatar użytkownika
leslaw
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 543
Rejestracja: 04.04.2010, 21:22
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: WROCLAW (okolice)

Re: Prognoza pogody

Post autor: leslaw »

W sprawie pogody zaglądam tutaj http://pogodynka.pl/ i też mi się sprawdza.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości